Rzecznik MZ: szczepienia preparatem AstryZeneki są bezpieczne

Karol Kwiatkowski12 marca, 20212 min

Szczepienia AstrąZeneką są bezpieczne. Nie ma na dziś żadnego powodu, by je wstrzymać. Przypadki zgonów w Austrii i Danii nie były związane ze skutkami szczepienia – powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W czasie konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia powiedział, że nie ma o powodu, aby w Polsce wstrzymać szczepienia preparatem AstryZeneki.

„Nie ma najmniejszego powodu, byśmy na dziś taką decyzję podejmowali” – oświadczył.

Powiedział, że Europejska Agencja Leków (EMA) wydała komunikat potwierdzający, że przypadków z Danii nie można wiązać ze skutkami szczepienia.

„Mamy więc już dwa komunikaty Europejskiej Agencji Leków – jeden dotyczący przypadków śmierci w Austrii, drugi w Danii, gdzie nie ma żadnego potwierdzenia, nie ma żadnego związku między zgonem a szczepieniem szczepionką AstraZeneca” – wyjaśnił Andrusiewicz.

Podkreślił, że w Polsce nie ma żadnego przypadku zgonu, który by można wiązać ze szczepieniem AstrąZeneką.

„Na bieżąco współpracujemy z Europejską Agencją Leków, monitorujemy jej wskazania, ale również nasz lokalny rynek szczepień. Zachowania poszczepienne są obserwowane przez specjalistów z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, z Państwowego Zakładu Higieny czy z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych” – powiedział rzecznik MZ.

Zapewnił, że szczepienia AstrąZeneką są bezpieczne. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk