Andrzej Duda powołał zespół ds. sędziów pokoju

Magdalena Targańska12 marca, 20213 min

Prezydent Andrzej Duda podziela opinie, że reforma systemu sprawiedliwości powinna być kontynuowana i powołanie zespołu ds. sędziów pokoju postrzega jako kolejny krok zmierzający do osiągnięcia tego celu – powiedziała w piątek szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych.

„Przed chwilą z inicjatywy pana prezydenta Andrzeja Dudy został powołany zespół ds. przygotowania regulacji zmierzających do wprowadzenia do polskiego systemu sprawiedliwości instytucji sędziów pokoju” – powiedziała Ignaczak-Bandych.

Inicjatywa ta – dodała – wynika z tego, że wpływały do prezydenta „liczne postulaty osób, które wnioskowały o tego typu rozwiązania”.

„Prezydent podziela zdanie i te opinie, które mówią, że reforma polskiego systemu sprawiedliwości powinna być kontynuowana i powołanie tego zespołu postrzega jako kolejny krok zmierzający do osiągnięcia tego celu” – powiedziała szefowa prezydenckiej kancelarii. Podkreśliła, że przed zespołem stoi „bardzo trudne, ambitne, ale ciekawe zadanie”.

Szefowa Kancelarii Prezydenta zaznaczyła, że instytucja sędziów pokoju „historycznie jest w Polsce znana”, podobnie jak w wielu krajach w Europie i na świecie.

„Zespół, który powołał prezydent, reprezentuje różne środowiska – są przedstawiciele środowisk politycznych, prawniczych, są konstytucjonaliści, są praktycy, którzy reprezentowali obywateli w sądach, a celem tego jest przede wszystkim większe zadowolenie obywateli i skrócenie czasu postępowań sądowych, a także uproszczenie tych wszystkich form” – powiedziała Ignaczak-Bandych. Życzyła członkom zespołu „owocnej i dobrej pracy”. (PAP)

 

autorki: Wiktoria Nicałek, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk