Szef duńskiego resortu zdrowia o szczepionce AstraZeneca: Młodzi i zdrowi ludzie dotknięci skutkami ubocznymi

Szef Duńskiego Urzędu Zdrowia Soren Brostrom: Młodsi i zasadniczo zdrowi ludzie dotknięci możliwymi skutkami ubocznymi.

Duńskie władze skontaktują się teraz z osobami, które otrzymały szczepionkę AstraZeneca. W Danii jedna osoba zmarła po otrzymaniu szczepionki AstraZeneca i duńskie władza chcą dokładnie zbadać, czy zgon nastąpił w wyniku szczepienia.
Stwierdza to dyrektor Søren Brostrøm, Duński Urząd Zdrowia, który jest odpowiedzialny za wprowadzenie szczepionek w Danii.
DR News zadał mu szereg pytań o to, co dokładniej jest podstawą stwierdzenia, że ​​szczepienia prepratem AstraZeneca zostaną wstrzymane na wstępne dwa tygodnie.

DR News: Co możesz powiedzieć o możliwych skutkach ubocznych?
Søren Brostrøm: Europejska Agencja Leków przeanalizowała raporty z kilku krajów UE – w tym Austrii i Danii – dotyczące młodszych i zasadniczo zdrowych osób, które zostały zaszczepione szczepionką AstraZeneca i które następnie miały duże skrzepy krwi w wielu różnych częściach ciała zarówno w dużych i małe naczynia krwionośne. Tak więc bardzo poważna choroba zakrzepów krwi – niestety także w niektórych przypadkach zakończona zgonem.
DR: Jak to się może stać, skoro szczepionka została zatwierdzona m.in. przez Europejską Agencję Leków?
Søren Brostrøm:  Prawdą jest, że została ona gruntownie przebadana – zarówno pod względem skutków, jak i skutków ubocznych, zanim ją wprowadziliśmy do użytku – i w zasadzie ufamy również, że jest to dobrze przebadana szczepionka. Ale kiedy pojawiają się nowe sygnały o możliwych skutkach ubocznych, musimy również na nie zareagować i to właśnie robimy teraz.
– To nie to samo, co udowodnienie, że te poważne skutki uboczne zakrzepów krwi są spowodowane szczepionką. Może się zdarzyć, że gdy sprawa zostanie zbadana przez władze ds. leków, podejrzenie zostanie odrzucone. Może się również zdarzyć, że znajdziesz coś nowego. Po prostu reagujemy na sprawozdania z zasadą ostrożności.

DR: Ponad 142 000 Duńczyków otrzymało pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca. Czy powinni się martwić?
SB: Nie musisz się martwić, musisz uważać. Zwłaszcza jeśli otrzymałeś szczepionkę w ciągu ostatnich 14 dni. Otrzymasz list z informacją, o czym powinieneś wiedzieć, i powinieneś skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy lub dyskomfort w swoim ciele, które są nagłe i nieoczekiwane, o których nie wiesz. Jeśli nic tam nie zauważysz, nie musisz się martwić.
DR: Czego powinni być świadomi?
SB: Wykazano zakrzepy krwi, które mogą objawiać się wieloma różnymi objawami. Zwykle noga może się przeziębić, nagle i nieoczekiwanie odczuwasz ból w częściach ciała lub trudności w oddychaniu, co może być oznaką zakrzepu krwi w płucach lub paraliż jednej strony ciała lub nie może mówić, ponieważ masz zakrzep krwi w mózgu.

DR: Co się teraz stanie?
SB: Każdy, kto został zaszczepiony preparatem AstraZeneca w ciągu ostatnich 14 dni, otrzyma od Duńskiej Agencji Leków list z informacją, o czym powinien wiedzieć i kiedy powinien skontaktować się z lekarzem. Następnie lekarz rodzinny może ocenić, czy potrzebne są dalsze badania. Niepożadane odczyny poszczepienne wystąpiły dość krótko po szczepieniu. Dlatego uważamy, że 14 dni to rozsądny okres.

DR: Czy możemy ufać innym szczepionkom?
SB: Z pewnością możemy. Szczepionkę firmy Pfizer stosujemy w szczególności od bardzo dawna. Była to pierwsza zatwierdzona szczepionka i pierwsza, którą zastosowaliśmy. Są miliony osób, które zostały zaszczepione tą szczepionką w Danii i innych krajach. Mamy więc bardzo duże doświadczenie i nie widzieliśmy tego samego w przypadku szczepionki firmy Pfizer ani Moderna. Możesz więc być do nich całkowicie pewny.

Źródło: dr.dk.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • Laminat Goralski

  12 marca, 2021 at 3:22 pm

  Z całym szacunkiem ale mamy 21 wiek a ludzie zachowują się jak Kretyni z Jaskiń!!Gryopa Covid 19 już się dawno Zmutowała z dwa razy a Głupie Ludki Biorą Szczepionke na wirusa sprzed roku!!Puknij Cię się w głowy Najpierw Pomyślcie to Nie Boli !!!!

  Reply

 • ( ˇ෴ˇ )

  12 marca, 2021 at 4:11 pm

  A co ten gupek* może wiedzieć! Chiba Niedzielski wie lepiej! A podobno mają powołać na MZ Poniedzielskiego! Ten ci będzie wiedział w ogóle wszystko – https://www.youtube.com/watch?v=KUfil83Vaak.

  Zresztą tysz parch! Szalom und czapkom!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk