Rozpoczęła się wizyta wicepremiera Jarosława Gowina w Paryżu

Magdalena Targańska11 marca, 20213 min

W czwartek rozpoczęła się jednodniowa wizyta wicepremiera Polski, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina w Paryżu. Tematem rozmów ze stroną francuską mają być m.in. perspektywy współpracy obu krajów w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz Krajowego Planu Odbudowy.

Polska zainteresowana jest współpraca z Francją m.in. w sektorze kosmicznym i w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego oraz przyciąganiem nowych inwestycji do Polski.

Wicepremier Gowin spotyka się w czwartek z szefem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Angelem Gurrią, przewodniczącym francuskiego Senatu Gerardem Larcherem oraz ministrem gospodarki i finansów Bruno Le Maire’em.

Tematem rozmów dwustronnych mają być doświadczenia Francji w zakresie wsparcia gospodarki w kryzysie pandemii, współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego, Krajowego Planu Odbudowy oraz Nowej Polityki Przemysłowej Polski, jak również współpraca w zakresie eliminacji barier na jednolitym rynku, rozwój współpracy w ramach partnerstwa strategicznego i programu współpracy na lata 2020–2023, polityka konkurencji i polityka handlowa UE – poinformowało PAP ministerstwo rozwoju, pracy i technologii.

Politycy zamierzają również poruszyć temat 30-lecia utworzenia formatu Trójkąta Weimarskiego, a także 25-lecia członkostwa Polski w OECD.

„Francuzi chcą inwestować w energetykę jądrową, odnawialne źródła energii, energetykę wodorową, infrastrukturę oraz branżę cyfrową, interesuje nas również gospodarka odpadami rolniczymi” – powiedział PAP dyrektor generalny największej organizacji francuskich przedsiębiorców Medef International Philippe Gautier.

Wartość francuskiego kapitału zainwestowanego w Polsce na koniec 2019 r. wyniosła 18,5 mld euro, co stanowiło 8,8 proc. łącznej wartości kapitału zagranicznego w Polsce; plasuje to Francję na 4. miejscu wśród zagranicznych inwestorów w kraju.

Na koniec 2019 r. działało w Polsce 1317 podmiotów z udziałem francuskiego kapitału, z czego około połowa zatrudniała do dziewięciu osób – wynika z danych GUS.

 

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk