Rzecznik MZ: epidemia się rozwija, trzecia fala rośnie

Karol Kwiatkowski11 marca, 20212 min

Epidemia się rozwija, trzecia fala rośnie. Jeśli mamy myśleć o jakimkolwiek znoszeniu obostrzeń na wiosnę, to musimy być maksymalnie odpowiedzialni – zaznaczył w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w kontekście przekroczenia w czwartek pułapu 21 tys. nowych, dziennych zachorowań na COVID-19.

Resort zdrowia w czwartek przekazał, że wykryto 21 045 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej na Mazowszu – 3 756. To największa dzienna liczba nowych przypadków od początku tego roku. Zmarło 375 chorych. Tydzień temu – 4 marca – było 15 250 nowych przypadków, a dwa tygodnie temu – 25 lutego.

„Przekroczyliśmy pułap 21 tys. zakażeń, co pokazuje, że epidemia się rozwija. Trzecia fala rośnie, mimo że w ostatnich dniach ta tendencja wzrostowa słabła, to dzisiaj w raporcie mamy podbicie” – powiedział.

Andrusiewicz odniósł się też do rosnącej liczby zgonów. „To pokłosie wcześniejszego wzrostu zakażeń” – stwierdził.

„Dzisiejszy wynik jest dobitnym świadectwem tego, jak potrzeba nam odpowiedzialności. Jeżeli myślimy o wakacjach, o jakimkolwiek poluzowaniu na wiosnę, w kwietniu, to musimy zachować maksimum odpowiedzialności, ponieważ ta trzecia fala rośnie” – powiedział.

Przypomniał, że wiek pacjentów hospitalizowanych spada. „Na oddziałach widzimy coraz więcej młodszych pacjentów, którzy często bagatelizuję objawy COVID-19. Średnia wieku spadła do około 62 lat” – powiedział.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk