Dr Sutkowski już wie, kiedy dokładnie będzie trzecia fala epidemii

Paweł Skutecki26 lutego, 202114 min

Szczyt trzeciej fali epidemii wypadnie około 20-25 marca – powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. W jego ocenie, przyrost zakażeń można ograniczyć szybko nawet o 70 procent, ale wymagałoby to odpowiedzialności społecznej.

Badania laboratoryjne potwierdziły 11 539 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej na Mazowszu – ponad 2 tys. To o 603 chorych mniej niż dzień wcześniej i o 2 762 więcej niż w piątek w ubiegłym tygodniu – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

„Wyniki z ostatnich trzech dni to taka +stabilizacja początku trzeciej fali+. Trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że czekają nas jeszcze 3-4 tygodnie wzrostów. Pewnie dojdziemy do poziomu średniej zakażeń na dobę (w ujęciu tygodniowym) na poziomie ok. 12 tysięcy przypadków. To jednak cały czas tylko forma wróżenia. W tym sensie, że nasze zachowania mogą wiele zmienić. 70 procent obecnych zakażeń możemy szybko zredukować bez restrykcji. Wystarczy odpowiedzialność” – ocenił Sutkowski.

Jego zdaniem, szczyt trzecie fali epidemii będzie 20-25 marca.

„Źle się dzieje, że nie mamy tylu szczepionek, ile byśmy chcieli. Baliśmy się w grudniu i styczniu o zainteresowanie szczepieniami. Dziś problemem są niedobory preparatu” – stwierdził Sutkowski.

Dodał jednak, że zaszczepienie dwoma dawkami ponad miliona Polaków to inna sytuacja niż zero takich osób jesienią. Do tego – jego zdaniem – z wirusem naturalnie zetknęło się 8-10 milionów osób.

„To pozytywy, które powinny wpłynąć na niższą skalę zakażeń. Wśród negatywów są niewystarczające liczby szczepionek oraz nieodpowiedzialność części osób” – dodał.

Analizując sytuację na Warmii i Mazurach zwrócił uwagę, jak wiele osób z tego terenu pracuje w Wielkiej Brytanii. Do tego sporo osób z innych części Polski ma tam swoje domki wypoczynkowe. Migracja ludzi była więc bardzo duża, co mogło w ocenie eksperta przyczynić się do wybuchu mocniejszej fali epidemii.

„Na wsiach do dziś wiele osób nie chce mieć z tą epidemią nic wspólnego. Nie chcę generalizować, że przestrzeganie obostrzeń jest na niskim poziomie u wszystkich. Wiele osób jednak nie dostosowuje się do rygorów” – powiedział Sutkowski. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • Wredna Baba

    26 lutego, 2021 at 12:39 pm

    No pewnie że wie bo już mu WHO powiedziało i Bill Gates hehe.Proste Banalne.Karma do was wróci z Potężną siłą !!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk