Niedzielski: ze strony ARM nie ma sygnałów, że płynność podawania drugiej dawki jest zagrożona

Magdalena Targańska15 lutego, 20213 min

System logistyki opracowany przez Agencję Rezerw Materiałowych gwarantuje, że na drugą dawkę zawsze starczy szczepionek – powiedział w poniedziałek Adam Niedzielski. Jak dodał, ze strony ARM nie ma żadnych sygnałów, że płynność podawania drugiej dawki jest zagrożona.

Szef zdrowia był pytany na konferencji prasowej o doniesienia, według których punkty szczepień informują o braku dostaw szczepionek potrzebnych do zaczepienia pacjentów drugą dawką.

„System logistyki opracowany przez Agencję Rezerw Materiałowych – zadania, które są realizowane pod nadzorem ministra Michała Dworczyka – daje gwarancję tego, że na drugą dawkę zawsze starczy” – podkreślił minister zdrowia. Jak jednocześnie przyznał, „są pewne opóźnienia związane z dostawami”.

Zaznaczył, że nie chodzi tutaj tylko o zapowiedziane przez firmę Pfizer czasowe zmniejszenie dostaw. Jak zaznaczył, szczepionki trafiają do Warszawy w godzinach porannych. „Na przykład dzisiaj ponad 380 tys. (szczepionek) Pfizera przyjechało rano do Warszawy. Ale żeby je rozwieźć efektywnie po kraju, to potrzeba oczywiście trochę czasu” – mówił Niedzielski.

Zaznaczył, że jeżeli szczepionki, jak w wypadku produktu firmy Pfizer, są dostarczane do Warszawy rano, to do punktów szczepień trafią w godzinach popołudniowych.

„Często terminy szczepień, są umawiane również na poniedziałki. Stąd może się pojawiać takie wrażenie, że nie ma drugiej dawki, a ona po prostu jest w drodze” – powiedział Niedzielski. Podkreślił, że ze strony ARM nie ma „żadnych sygnałów, które by informowały, że druga dawka, czy płynność podawania drugiej dawki jest zagrożona”.(PAP)

 

Autor: Marzena Kozłowska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk