Gastronomia pozywa Skarb Państwa o miliard złotych

Szykuje się rekordowy w dziejach pozew zbiorowy przeciwko państwu. Może chodzić o ponad miliard złotych. W imieniu zdruzgotanej przez pandemię i rządowe ograniczenia polskiej gastronomii przygotowuje go doświadczona warszawska Kancelaria Adwokacko – Radcowska Dubois i Wspólnicy. – donosi portal Kraków Nasze Miasto.

Według portalu liderką grupy pozywającej Skarb Państwa została Dorota Rydygier, właścicielka serwującej dania kuchni francuskiej Restauracji Voila w Krakowie. Wszechstronnego wsparcia udziela powstała w zeszłym roku ogólnopolska Izbą Gospodarcza Gastronomii Polskiej (IGGP). Do pozwu ma się przyłączyć co najmniej… tysiąc firm, którym rząd zakazał działalności, a nie udzielił wsparcia w pandemii – informuje KNM.

Położona w Krakowie Restauracja Voila tak opisuje swą historię na portalu Karków Nasze Miasto: „Chef Dorota Rydygier odkrywała kuchnie świata z ogromną pasją. Przez 20 lat mieszkała we Francji, gdzie przesiąknęła smakami, tradycją i kulturą francuską. Szkoliła się w restauracjach wyróżnionych trzema gwiazdkami Michelin (Michel&Sebastien Bras 3*, Regis&Jacques Marcon 3*, Georges Blanc 3*, Laurent Petit 2*), ale również na Korsyce i w Turcji. Voilà to spełnienie jej marzeń o własnej restauracji. Miejsce stworzone rodzinnie, gdzie wraz z synem Kamilem tworzy unikalną atmosferę i przenosi do Polski smaki i klimaty Francji. Z połączenia wiedzy, doświadczenia i miłości do kuchni francuskiej powstało wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa, którego menu zaspokoi wymagania największych smakoszy”.

 

– Ostatnie zamknięcie naszej działalności odbyło się z dnia na dzień, bez ostrzeżenia. Musieliśmy wyrzucić zakupione towary, nikt nam za nie pieniędzy nie zwrócił. Publiczna pomoc, o której tyle słyszymy, nie dotarła do wielu potrzebujących, z powodu kruczków prawnych i ograniczeń. Z kolei ci, którym udało się ją otrzymać, i tak ledwie zipią, bo to wsparcie to była kropla w morzu potrzeb. Nie można miesiącami utrzymywać pracowników, nie zarabiając ani grosza – opisuje cytowany przez portal Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.

Jak wyjaśnia mecenas Jacek Dubois, pozew zostanie złożony, kiedy tylko przystąpi doń tysiąc pokrzywdzonych firm. Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej szacuje, że dochodzone odszkodowania przekroczą kwotę jednego miliarda złotych. Żądaniem pozwu zbiorowego będzie ustalenie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działania i zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej, w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii COVID-19.

– Pozew zbiorowy będzie pozwem „o zasadę” – oczekujemy od Sądu rozstrzygnięcia, iż Skarb Państwa powinien zapłacić firmom odszkodowania. W przypadku wygrania tej sprawy, w indywidualnych procesach sądowych firmy dochodzić będą zasądzenia konkretnych kwot odszkodowania. Istnieje również możliwość wypłaty odszkodowania wskutek zawarcia ugody – wyjaśnia adwokat.

Źródło: Kraków Nasze Miasto

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • Marcin

  2 lutego, 2021 at 2:38 pm

  – Pozew zbiorowy będzie pozwem „o zasadę” – oczekujemy od Sądu rozstrzygnięcia, iż Skarb Państwa powinien zapłacić firmom odszkodowania.

  A wtedy się okaże , że Skarb Państwa jest pusty jak bęben tureckiej armii….

  Trzeba pozywać Morawieckiego , Szumowskiego , Niedzielskiego!
  I ich doradców „bandytów medycznych” „Łaskawcę”Horbana , Simona , Guta i diabeł raczy wiedzieć kto tam szepcze…

  Reply

 • zdzicho

  2 lutego, 2021 at 11:43 pm

  Rzeczywiście, za decyzję o PiSdownie odpowiadają konkretni ludzie i fakt, że przypisali sobie ultimatum nie zmienia postaci rzeczy w kwestii ich indywidualnej odpowiedzialności! Te osoby były wielokrotnie ostrzegane, uprzedzane o skutkach ich decyzji, zlekceważyły te ostrzeżenia i naraziły poszczególnych przedsiębiorców i całą Polskę na krach gospodarczy i finansowy.

  Mam nadzieję, że odszkodowania wypłacone zostaną najpierw z ich indywidualnego majątku, który zresztą wzrósł po ich decyzjach. I to jest kolejna kwestia do wyjaśnienia, poczynając od Szumowskiego!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk