PolskaZagranicaDo końca lata chcą zaszczepić 70 procent dorosłych mieszkańców Unii Europejskiej

Paweł Skutecki1 lutego, 202112 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Naszym celem jest zaszczepienie do końca lata przeciwko Covid-19 70 proc. dorosłych w Unii Europejskiej – powiedziała w niedzielę późnym wieczorem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w niemieckiej telewizji publicznej ZDF.

„Jeśli uda nam się to zrobić, będzie to wielkie osiągnięcie” – dodała von der Leyen.

Jej zdaniem mimo problemów z dostawami, Unia Europejska „poczyniła duże postępy” w szczepieniach przeciwko Covid-19 i znajduje się „na właściwej drodze”. Do tej pory w UE zaszczepiono 12 mln ludzi. „To okazała liczba” – podkreśliła.

Szefowa KE powiedziała, że jeszcze luty i marzec będą trudnymi miesiącami, jeśli chodzi o zaopatrzenie w szczepionki. W drugim kwartale należy jednak, jak podkreśliła, oczekiwać znacznie więcej dawek szczepionek, gdyż przezwyciężone zostaną początkowe trudności i zatwierdzone kolejne preparaty.

Wcześniej w niedzielę Ursula von der Leyen poinformowała, że koncern AstraZeneca dostarczy na unijny rynek dodatkowe 9 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 w pierwszym kwartale br.; w sumie w tym okresie koncern farmaceutyczny dostarczy 40 mln dawek.

AstraZeneca rozpocznie dostarczanie szczepionek o tydzień wcześniej niż planowano. „Firma zwiększy też swoje możliwości produkcyjne w Europie” – napisała von der Leyen na Twitterze.

Komisja Europejska zawarła z AstraZeneca umowę na dostawę 300 mln dawek szczepionki, z opcją dokupienia kolejnych 100 mln.(PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Jeden Komentarz

  • Imć

    1 lutego, 2021 at 7:22 pm

    A jakie postępy poczyniła UE w leczeniu chorych mających trudności z oddychaniem?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × 5 =