Do końca lata chcą zaszczepić 70 procent dorosłych mieszkańców Unii Europejskiej

Paweł Skutecki1 lutego, 202112 min

Naszym celem jest zaszczepienie do końca lata przeciwko Covid-19 70 proc. dorosłych w Unii Europejskiej – powiedziała w niedzielę późnym wieczorem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w niemieckiej telewizji publicznej ZDF.

„Jeśli uda nam się to zrobić, będzie to wielkie osiągnięcie” – dodała von der Leyen.

Jej zdaniem mimo problemów z dostawami, Unia Europejska „poczyniła duże postępy” w szczepieniach przeciwko Covid-19 i znajduje się „na właściwej drodze”. Do tej pory w UE zaszczepiono 12 mln ludzi. „To okazała liczba” – podkreśliła.

Szefowa KE powiedziała, że jeszcze luty i marzec będą trudnymi miesiącami, jeśli chodzi o zaopatrzenie w szczepionki. W drugim kwartale należy jednak, jak podkreśliła, oczekiwać znacznie więcej dawek szczepionek, gdyż przezwyciężone zostaną początkowe trudności i zatwierdzone kolejne preparaty.

Wcześniej w niedzielę Ursula von der Leyen poinformowała, że koncern AstraZeneca dostarczy na unijny rynek dodatkowe 9 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 w pierwszym kwartale br.; w sumie w tym okresie koncern farmaceutyczny dostarczy 40 mln dawek.

AstraZeneca rozpocznie dostarczanie szczepionek o tydzień wcześniej niż planowano. „Firma zwiększy też swoje możliwości produkcyjne w Europie” – napisała von der Leyen na Twitterze.

Komisja Europejska zawarła z AstraZeneca umowę na dostawę 300 mln dawek szczepionki, z opcją dokupienia kolejnych 100 mln.(PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • Imć

    1 lutego, 2021 at 7:22 pm

    A jakie postępy poczyniła UE w leczeniu chorych mających trudności z oddychaniem?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk