Holandia/ Zatrzymania podczas kolejnych protestów przeciw koronarestrykcjom

Karol Kwiatkowski31 stycznia, 20213 min

Około 30 osób zostało zatrzymanych w niedzielę w Amsterdamie, gdy policja rozproszyła tłum protestujący przeciw restrykcjom epidemicznym. W minionym tygodniu podczas podobnych manifestacji w największych miastach Holandii doszło do gwałtownych zamieszek.

Policja poinformowała, że rozproszyła w centrum Amsterdamu liczącą około 600 osób manifestację przeciwników lockdownu. Na razie ma doniesień o poważnych incydentach.

Zamieszki, które trwały trzy dni, wywołało wprowadzenie w związku z pandemią godziny policyjnej. Uczestnicy zamieszek wybijali szyby w sklepach i rzucali w policję różnymi przedmiotami. Wiele sklepów zostało wówczas spustoszonych, zatrzymano około 500 osób. Najbardziej gwałtowny przebieg miały protesty w Rotterdamie oraz w Den Bosch na południu kraju.

Kilku policjantów doznało obrażeń; w starciach z funkcjonariuszami uczestnicy zamieszek używali m.in. kamieni i fajerwerków, policja odpowiadała gazem łzawiącym.

Godzina policyjna, wprowadzona w Holandii po raz pierwszy od zakończenia drugiej wojny światowej, obowiązuje od 23 stycznia. Wyjątki od nakazu pozostawania w domach w tym czasie dotyczą tylko sytuacji, w których pilnie potrzebna jest pomoc medyczna, oraz osób wykonujących prace nieodzowne społecznie; wolno także wyprowadzać psy na smyczy. Złamanie zakazu jest karane mandatem wysokości 95 euro.

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Holandii wykryto dotąd łącznie ponad 992 tys. zakażeń koronawirusem, zmarło ponad 14,1 tys. osób z Covid-19.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk