Minister Maląg: Program „Za życiem” wprowadza konkretne rozwiązania i wsparcie

Paweł Skutecki31 stycznia, 202115 min

Program „Za życiem” wprowadza konkretne rozwiązania i wsparcie. Niebawem przedstawimy ewaluację i kolejne elementy tego programu – powiedziała w niedzielę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS w TVP Info była pytana o możliwy rozwój sieci hospicjów perinatalnych. Minister Maląg powiedziała, że rok 2021 jest czasem ewaluacji wprowadzonego w 2016 roku programu „Za życiem”, który zakłada kompleksowe wsparcie dla rodzin.

„Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik – szef zespołu międzyresortowego +Za życiem+ – pracuje nad rozwiązaniami, które będą wprowadzone” – zapewniła. Jak zaznaczyła będzie „to wsparcie dla rodzin, dla kobiet, które są w tej sytuacji, kiedy wiedzą, że może się urodzić dzieciątko z poważnymi uszkodzeniami”.

Minister Maląg zwróciła uwagę, że „do tej pory wprowadzono ustawę +Za życiem+, która wprowadza konkretne rozwiązania, konkretne wsparcia. Chcemy, aby te elementy, które jeszcze wprowadzimy, służyły rodzinom, były dla niej wsparciem”. Jak dodała – „niebawem przedstawimy ewaluację tego programu”.

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego opublikowano w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw.

Perinatalna opieka paliatywna to świadczenia przeznaczone dla rodziców oraz dziecka, w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Jak informował w listopadzie ub.r. Narodowy Fundusz Zdrowia, usługi perinatalnej opieki paliatywnej świadczy 16 podmiotów, m.in. w Białymstoku, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Warszawie i we Wrocławiu.

Świadczenie to – jak wyjaśniał NFZ – obejmuje bezpłatne porady i konsultacje lekarza i psychologa, od momentu stwierdzenia u dziecka nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, do 28 dni od urodzenia dziecka. Po 28 dniach opieki perinatalnej jest możliwość kontynuowania opieki w hospicjum domowym albo w hospicjum stacjonarnym.

W ramach świadczenia rodzicom oraz dziecku przysługują m.in. bezpłatne porady lekarza i psychologa, konsultacje ze szpitalem lub poradnią specjalistyczną z zakresu położnictwa i ginekologii lub neonatologii. Świadczenie obejmuje też m.in. zapewnienie współpracy z hospicjum domowym dla dzieci lub z hospicjum stacjonarnym, pozwalającej na zachowanie ciągłości opieki nad dzieckiem w przypadku zaistnienia możliwości wypisu z oddziału, na którym przebywa dziecko.

W ramach świadczenia przysługuje także m.in. konsultacja z ośrodkiem diagnostyki prenatalnej, ośrodkiem kardiologii prenatalnej lub zakładem genetyki. Rodzice są informowani o możliwości pożegnania się i sposobie pochówku oraz postępowaniu w przypadku zgonu dziecka.(PAP)

autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

 • zdzicho

  1 lutego, 2021 at 7:07 pm

  Zwróćmy uwagę, jak współczująco ma przekrzywiony łebek ta morderczyni. Mengele też miał tą manierę, dlatego nazywano go Aniołem. Aniołem Śmierci.

  A już teraz we wszelkich ośrodkach opieki na Rzeszowszczyźnie prowadzą eksperymentalne szczepienia dzieci. Dlaczego tam? A dlatego, że żadna śmierć nie zostanie zaliczona do skutków szczepienia.

  Byli chorzy.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk