ZagranicaWłochy: Jednorazowe maseczki można prać i używać pięć razy

Paweł Skutecki28 stycznia, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Maseczki chirurgiczne, sprzedawane jako jednorazowe i będące najpopularniejszym środkiem ochronnym w czasie pandemii Covid-19, można prać w pralce i używać do pięciu razy – ogłosiło włoskie stowarzyszenie obrony konsumentów Altroconsumo.

Jak podkreśliła organizacja, maseczki gwarantując ochronę przed koronawirusem stanowią zarazem poważne obciążenie dla środowiska.

Co miesiąc na całym świecie używa się ich 129 miliardów – wynika z obliczeń specjalistów w dziedzinie ekologii. Sumując zużycie jednorazowych maseczek w szkołach we Włoszech stwierdzili, że co tydzień są to 33 miliony.

Eksperci organizacji Altroconsumo przetestowali 80 próbek jednorazowych maseczek, dystrybuowanych we włoskich szkołach. Zapewnili, że po pięciu praniach w pralce w temperaturze 60 stopni pozostały one niezmienione. Przeprowadzone następnie badania potwierdziły, że dalej są w dobrym stanie i zapewniają ochronę sanitarną.

Włoskie stowarzyszenie zaznaczyło, że podobne testy zostały przeprowadzone we Francji, gdzie stwierdzono, że maseczki chirurgiczne mogą być używane nawet 10 razy po kolejnym praniu nie tracąc swej skuteczności.

“Rezultaty naszych analiz powinny skłonić do przemyślenia sposobu użycia jednorazowych maseczek i zredukować ich marnowanie” – powiedział Ivo Tarantino z włoskiego stowarzyszenia konsumenckiego.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewięć + 15 =