Szpital w Kielcach wstrzymał szczepienia przeciwko COVID-19

Paweł Skutecki27 stycznia, 202114 min

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach ze względu na ograniczenia w dostawach szczepionek wstrzymał szczepienia pracowników podmiotów zewnętrznych z grupy „0”. „Jeśli tylko sytuacja się unormuje, wznowimy szczepienia tych osób” – powiedziała PAP rzeczniczka szpitala Anna Mazur-Kałuża.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, największej placówce służby zdrowia w regionie świętokrzyskim, do tej pory zaszczepiono przeciw COVID-19 ponad 2 tys. osób, z tego ok. 1400 to pracownicy podmiotów zewnętrznych (przychodnie, praktyki lekarskie, praktyki stomatologiczne, apteki i pracownicy stacji sanepidu).

Ze względu na ograniczenia w dostawach szczepionek w tym momencie szpital nie kontynuuje szczepień pracowników podmiotów zewnętrznych. „To sytuacja niezależna od nas. Nie jesteśmy w stanie zamówić takiej ilości szczepionek, żeby zaszczepić te osoby. Jeśli tylko sytuacja się unormuje pod tym względem, wznowimy te szczepienia. Mamy świadomość, że zainteresowanie szczepieniami jest bardzo duże. Pracownicy tych podmiotów zewnętrznych się niecierpliwią, odbieramy od nich liczne telefony, ale prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Nie mamy wpływu na tą sytuację” – zaznaczyła rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Od poniedziałku pracownicy WSZ rozpoczęli w szpitalu tymczasowym w Targach Kielce szczepienia seniorów. W ciągu dwóch dni zaszczepiono około 400 osób. „Mieliśmy pojedyncze przypadki, kiedy nie mogliśmy zaszczepić seniorów, którzy zgłosili się na szczepienia. Powodem były sprawy zdrowotne, np. w przypadku za wysokiego ciśnienia. Były też pojedyncze przypadki rezygnacji w ostatniej chwili ze szczepień. Ale poza tym szczepienia przebiegają bardzo sprawnie” – podkreśliła Mazur-Kałuża.

Ze względu na ograniczenia w dostawach szczepionek w szpitalu powiatowym w Skarżysku-Kamiennej w ubiegłym tygodniu drugą dawką zaszczepiono tylko 90 osób.

„Teraz otrzymaliśmy 360 szczepionek, które wykorzystamy do końca tego tygodnia. Z tego 180 osób przyjmie pierwszą dawkę, a 180 drugą dawkę szczepionki” – powiedział PAP dyrektor szpitala Leszek Lepiarz.

Według danych Ministerstwa Zdrowia do tej pory w woj. świętokrzyskim zaszczepiono 25 557 osób, a drugą dawkę przyjęły 3 642 osoby.(PAP)

Autor: Janusz Majewski

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • Imć

    27 stycznia, 2021 at 5:17 pm

    „[…] odbieramy od nich liczne telefony, ale prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Nie mamy wpływu na tą [sic!] sytuację”. Proszę pani… Odbieracie liczne telefony od nielicznych. A wiecie jak licznie ludzie do was nie dzwonią? Ja nie prosiłem o zakup szczepionki dla mnie. Moja rodzina też nie. Dlaczegoście za moje pieniądze kupili dla mnie ten preparat zwany szczepionką?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk