Horban: Umiera tylko dwa razy więcej ludzi niż normalnie

Karol Kwiatkowski27 stycznia, 202112 min

– Ale i tak szczęśliwie się złożyło, że umiera tylko dwa razy więcej ludzi niż normalnie, a nie np. pięciokrotnie jak w Lombardii – powiedział prof. Andrzej Horban w rozmowie z „DGP”.

Pytany w kontekście epidemii koronawirusa, czy umarli ludzie, którzy umrzeć nie musieli, prof. Andrzej Horban w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” odparł: – Zawsze ludzie umierają choć teoretycznie mogliby żyć. Na COVID umiera 500-1000 osób dziennie, ale oprócz na pewno tego jakaś ich liczba umiera nadmiarowo.

Na uwagę, że umiera znacznie więcej osób niż w poprzednich latach główny doradca premiera ds. walki z epidemią stwierdził, że „i tak nie bardzo dużo”.

– W poprzednich latach umierało około tysiąca osób dziennie, a od trzech miesięcy po dwa tysiące. Połowa z tego nadmiarowego tysiąca to osoby z potwierdzonym COVID. Z tych pozostałych 500 nadmiarowych zgonów część umiera z powodu nierozpoznanego COVID-u – dodał profesor.

Przyznał, że zdarzają się zgony „bo system jest przeciążony”. – Ta sama liczba karetek, co kiedyś, musi teraz obsłużyć przypadki koronawirusa. Więc pacjenci umierają, np. na zawał, zanim karetka dojedzie. Na tym polega dysfunkcja systemu – mówił Horban.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Leszek

    27 stycznia, 2021 at 2:49 pm

    Czyli ostatecznie wyleczyliśmy raka, choroby serca i inne.
    Gdyby nie koronawirus, żylibyśmy po wsze wieki.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk