Przewodniczący Episkopatu: W rocznicę wyzwolenia Auschwitz apelujemy o pojednanie i pokój

Karol Kwiatkowski27 stycznia, 202122 min

Ta rocznica zobowiązuje nas do głośnego sprzeciwu wobec wszelkich przejawów deptania godności człowieka: rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Słowie w 76. rocznicę wyzwolenia Auschwitz.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że w tym roku głównym motywem obchodów rocznicy wyzwolenia Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau jest męczeństwo ponad 200 tys. zamordowanych tam dzieci oraz los tych nielicznych, które przeżyły obóz. „Tam, w owej zaplanowanej +fabryce śmierci+, Niemcy mordowali obywateli z niemal wszystkich krajów, okupowanych przez Trzecią Rzeszę oraz sprzymierzonych z nią krajów. W zdecydowanej większości ofiarami byli Żydzi” – napisał.

Przewodniczący Episkopatu odwołał się także do słów św. Jana Pawła II, który „wołał o powrót ludzi do Boga i do jego przykazań, aby nigdy nie powtórzyła się tragedia Holokaustu”.

„W tę rocznicę apelujemy do współczesnego świata o pojednanie i pokój, o poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz do wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. (BP KEP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • zdzicho

  27 stycznia, 2021 at 7:00 pm

  W rocznicę Auschwitz w Plymouth zamordowano Polaka metodą „na Kolbe”. Zmarł z pragnienia. Pragnął też żyć, tak jak hierarchowie KK, którzy panicznie chronią się przed hipotetycznym wirusem.

  Reply

  • zdzicho

   27 stycznia, 2021 at 8:53 pm

   Nie od rzeczy będzie dodać, że sędzia, który skazał tego człowieka na śmieć to żywy żyd. Niedobitek!

   Ale jak na nieszczęście mamy w KK Dzień Islamu a nie Dzień Judaizmu, co byłoby … znakiem.

   A tak, zamordowali go bez 'znaku’. Bo lubiom* mordować!

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk