Szczyty alienacji rodzicielskiej. „Kocham Cię i bardzo tęsknię” zabrzmi ze Śnieżki

Paweł Skutecki26 stycznia, 202134 min

Problem alienacji rodzicielskiej w czasach epidemii poważnie się nasila. Grupa rodziców (głównie ojców, ale są tu także matki) chce zwrócić uwagę na to zjawisko i zaapelować o wznowienie prac nad senackim projektem ustawy w tej sprawie. W najbliższą niedzielę podejmą próbę zdobycia Śnieżki, najwyższego szczytu Karkonoszy. 

Każdego roku w Polsce rozwodzi się około 70 tysięcy małżeństw, ile rozpada się związków nieformalnych, w których są dzieci – tego nie wie nikt. W większości przypadków udaje się ugodowo, sądowo lub pozasądowo, uzgodnić sposób opieki nad dziećmi po rozstaniu rodziców. Niestety, nie w każdym przypadku. Rośnie liczba dzieci doświadczających przemocy w postaci alienacji rodzicielskiej – separowanych od jednego rodzica, nastawianych przeciwko niemu. Dzisiaj już wiemy dobrze, na podstawie licznych badań naukowych, że ofiary alienacji rodzicielskiej czasem nawet do końca swojego życia będą się borykały z poważnymi problemami natury psychicznej, ale i fizycznej. 

„Wchodzimy na szczyt tej góry, aby przypomnieć o podstawie szczęścia, jaką jest równy i swobodny kontakt dziecka z obojgiem rodziców. Wchodzimy na szczyt tej góry, aby przypomnieć, sądom, że każdy rodzic mama i tata są niezbędni w życiu dziecka w równej części. Wchodzimy na szczyt tej góry, aby z wierzchołka krzyknąć „Kocham Cię i bardzo tęsknię”. Niech wiatr zaniesie te słowa do naszych dzieci, które są od nas alienowane. Jest to cześć większego projektu, w którym może wziąć udział każdy kto jest przeciwny alienacji rodzicielskiej. Nasz oddolny ruch społeczny ma zamiar zdobyć Koronę Gór Polski czyli najwyższe szczyty głównych 28 pasm górskich” – czytamy na stronie internetowej wydarzenia. 

„Celem całego projektu zdobycia Korony Gór Polski jest propagowanie grupy Druk 63 oraz pokazanie senatorom iż mają poparcie społeczne w procedowaniu nad senackim drukiem 63 oraz działań zmierzających do poprawy roli obojga rodziców w wychowaniu dziecka. W Polsce państwie prawa dziecko nie może być zakładnikiem jednego z rodziców. Opieka naprzemienna zasądzana przez sądy jest jedyną szansą na uratowanie szczęścia dzieci i alienowanych/wykluczanych rodziców. Ci co nie chcą być ze swoimi dziećmi niech nie będą, ale Ci co chcą mają do tego święte prawo i o to będziemy walczyć i maszerować…” – tłumaczą inicjatorzy akcji. 

Więcej o akcji można znaleźć tutaj. 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

3 comments

 • Krzysztof

  26 stycznia, 2021 at 3:36 pm

  Popieram akcję z całego serca.
  Dzisiaj mijają dwa lata od czasu mojego ostatniego spotkania z moimi dziećmi. Martwię się jak sobie radzą będąc wychowywane bez ojca, jako ofiary alienacji rodzicielskiej.
  Biedne dzieci 🙁

  Reply

 • Sybilla

  27 stycznia, 2021 at 12:30 am

  Wspaniała akcja mająca zwrócić uwagę na problem izolacji dziecka od drugiego rodzica i całej rodziny.Babcia Sybilla nie widziałam mojej wnusi od 2pazdziernika 2019 r.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk