Chińskie szczepionki mogą być dostosowywane do wariantów koronawirusa w dwa miesiące

Magdalena Targańska26 stycznia, 202123 min

Chińskie inaktywowane szczepionki przeciw Covid-19 mogą być dostosowane do nowych wariantów koronawirusa w ciągu dwóch miesięcy, jeśli zajdzie taka potrzeba – oświadczył ekspert z chińskiego Centrum Kontroli Chorób Shao Yiming, cytowany we wtorek przez media.

Wstępne wyniki badań laboratoryjnych wskazują, że przeciwciała wytwarzane po podaniu chińskich szczepionek mogą neutralizować nowe warianty koronawirusa wykryte po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii i RPA, ale ich skuteczność jest „nieco osłabiona” – ocenił Shao w wywiadzie dla dziennika „Global Times”.

W Chinach kontynentalnych trwają szczepienia specyfikami opracowanymi przez rodzime firmy Sinopharm i Sinovac. Są to szczepionki inaktywowane, czyli zawierające „zabite” wirusy lub ich fragmenty, np. pojedyncze białka. Używane na Zachodzie preparaty Pfizera i Moderny należą do kategorii szczepionek nowej generacji mRNA.

Według Shao szczepionki inaktywowane i szczepionki mRNA skuteczniej niż inne rodzaje szczepionek radzą sobie z mutacjami wirusa. Jeśli jednak zajdzie konieczność dostosowania preparatów do nowych wariantów koronawirusa, w przypadku szczepionek inaktywowanych może to zająć dwa miesiące, o miesiąc dłużej niż w przypadku szczepionek mRNA – wyjaśnił Shao.

Państwowe chińskie media podkreślają, że opracowane w Chinach szczepionki cieszą się dużym zainteresowaniem na świecie, szczególnie w krajach rozwijających się. Preparat Sinovacu podawany jest już m.in. mieszkańcom Turcji i Indonezji, a szczepionka Sinopharmu trafiła m.in. do Serbii i Egiptu – podała oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

2 comments

 • Wilk

  26 stycznia, 2021 at 4:23 pm

  Przepraszam w jaki sposób mogą być dostosowane?!Będzie coś dolewane do fiołek czy jak?!Czy tylko nabite nowe numery partii buhaja?!

  Reply

 • Wilk

  26 stycznia, 2021 at 4:25 pm

  Przepraszam w jaki sposób mogą być dostosowane?!Będzie coś dolewane do fiolek czy jak?!Czy tylko nabite nowe numery partii ?!Zalatuje Ściemą na maca!!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk