W Izraelu zaczęło się już szczepienie młodzieży

Paweł Skutecki24 stycznia, 20213 min

W Izraelu przeciw Covid-19 szczepi się już wszystkie osoby powyżej 40 lat, a za zgodą rodziców także młodzież między 16. a 18. rokiem życia. Ma to pozwolić uczniom bezpiecznie wrócić do szkoły i zdać egzaminy – tłumaczy ministerstwo edukacji.

Kampania szczepień przeciwko Covid-19 odbywa się w Izraelu najszybciej na świecie. Pierwszą dawkę preparatu firm Pfizer i BioNTech otrzymał już co czwarty mieszkaniec dziewięciomilionowego kraju – informuje izraelskie ministerstwo zdrowia.

Początkowo szczepiono osoby najbardziej narażone na infekcję i ciężki przebieg choroby, a od soboty szczepienia są dostępne dla wszystkich powyżej 40. roku życia i uczniów ostatnich klas szkoły średniej.

Organizowane przez ministerstwo edukacji egzaminy kończące naukę w szkole średniej mają duże znaczenie przy rekrutacji na uczelnie wyższe, mogą również wpłynąć na przebieg obowiązkowej w Izraelu po zakończeniu średniej edukacji służby wojskowej – przypomina agencja Reutera.

W Izraelu do końca stycznia trwa trzecia już, rozpoczęta pod koniec grudnia, ogólnokrajowa kwarantanna. Minister edukacji Joaw Galant zapowiedział, że powrót uczniów do szkół w lutym nie jest jednak pewny i ostateczne decyzje zostaną podjęte pod koniec stycznia.

Pytany o potencjalne, nieznane jeszcze zagrożenia związane ze szczepieniem nastolatków dyrektor generalny w ministerstwie zdrowia Chezi Lewi tłumaczył na antenie radia wojskowego, że szczepionka przeciwko Covid-19 nie różni się od innych tego typu preparatów i została już przebadana pod kątem bezpieczeństwa. Nie mam wątpliwości, że biorąc pod uwagę ryzyko łączące się z koronawirusem, lepiej jest przyjąć szczepionkę – zapewnił Lewi. (PAP)

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk