Świat jest taki, jakim go sobie stworzymy – twierdzi Kosiniak-Kamysz

Paweł Skutecki24 stycznia, 202116 min

Świat jest taki, jaki my go sobie stworzymy; wierzę, że pokonamy pandemię i ochronimy polską gospodarkę – mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w niedzielę podczas Noworocznego Koncertu Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Koncert, organizowany przez lubelski zarząd PSL, odbywał się w tym roku w formie on-line.

Kosiniak w swoim przemówieniu podkreślał, że niezmiennym zadaniem PSL jest pamiętanie o drugim człowieku i stanie po stronie wartości: prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna.

„Świat jest taki, jaki my go sobie stworzymy, jaki go sobie uporządkujemy i podporządkujemy. I albo będziemy niewolnikami i najemnikami, też w tym życiu politycznym, jeżeli utracimy swoją podmiotowość, swoją wartość, swoje znaczenie, albo będziemy gospodarzami” – powiedział prezes PSL

„Ja chcę być gospodarzem, także tu, w PSL. I chcę, żeby PSL było gospodarzem w Polsce, żeby było gospodarzem na Lubelszczyźnie, w naszych powiatach, gminach, bo wiem, że to jest szansa na rozsądne i dobre życie, ale my też musimy od siebie wymagać i być najlepsi, jak potrafimy” – podkreślił.

Jego zdaniem ten rok „będzie mówił +sprawdzam+” i będzie to dotyczyło tego, jak zachowujemy się wobec drugiego człowieka, jak wygląda nasze koleżeństwo i wzajemne relacje, jak zdaliśmy egzamin z odpowiedzialności za drugiego człowieka. „To +sprawdzam+ powie nam każdy dzień w 2021 r.” – dodał.

Apelował do działaczy, aby pamiętali o przedsiębiorcach, rolnikach, pracownikach, którzy obecnie borykają się z problemami i rozmawiali z nimi o ich potrzebach. „Oni oczekują od nas wsparcia. (…) Jesteśmy formacją reprezentującą ludzi ciężkiej pracy, szczególnie reprezentująca polskich przedsiębiorców, polskich, dobrych gospodarzy. Na takich stawiamy, na tych, którzy nie liczą, że państwo za nich wszystko załatwi, tylko wiedzą, że bardzo dużo zależy od własnej aktywności, od nas samych” – mówił Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL zachęcał działaczy do większej aktywności w mediach społecznościowych. „Nie będzie silnego Stronnictwa, jeśli nie będziemy też obecni w sieci, w internecie. Kiedy tam nas nie ma, to nasze zdanie nie dociera zupełnie do odbiorcy” – mówił.

Kosiniak-Kamysz podkreślał, że wierzy, iż 2021 rok będzie dobry dla Polski. „Ochronimy nie tarczą, ale prawdziwą siłą, polską gospodarkę, taką siłą wynikającą z naszej pracowitości, zaradności, gospodarności” – mówił.

„Wierzę, że ten rok będzie bardzo dobry dla nas wszystkich, Wygramy te walkę, pokonamy pandemię, ochronimy polskie miejsca pracy, wzmocnimy gospodarkę” – dodał.

Prezes PSL podczas spotkania wręczył także nagrodę im. Edwarda Wojtasa, przyznawaną przez Zarząd Wojewódzki PSL w Lublinie. Otrzymała ją dziennikarka związana z Polskim Radiem Lublin Ewa Dados, inicjatorka akcji charytatywnej „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, organizowanej od 1993 r., polegającej na zbiórce darów rzeczowych dla potrzebujących rodzin.

Prezes PSL w Lubelskiem Krzysztof Hetman podkreślił, że kapituła nagrody doceniła działalność Dados i jej ogromne zaangażowanie w pomoc dzieciom pochodzącym z ubogich rodzin. „Pani Ewa Dados jest też autorką programów poznawczych dla dzieci w radiu i telewizji. Otrzymała wiele nagród. Można długo mówić o jej zasługach” – zaznaczył Hetman.

Patron nagrody Edward Wojtas był posłem PSL, działaczem samorządowym, społecznikiem, szefem PSL na Lubelszczyźnie. Zginął w kwietniu 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Nagroda jego imienia to statuetka w kształcie fragmentu mostu, co jest symbolem „budowania mostów” między ludźmi. (PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

Leave a Reply

Koszyk