Szarek: Wydanie „Mein Kampf” Hitlera nie powinno być atakowane

Paweł Skutecki23 stycznia, 20213 min

Krytyczne wydanie „Mein Kampf” Adolfa Hitlera nie powinno być atakowane – powiedział w sobotę prezes IPN Jarosław Szarek. 20 stycznia nakładem wydawnictwa Bellona ukazała się książka „Mein Kampf. Moja walka. Edycja krytyczna” Adolfa Hitlera, pod redakcją i w tłumaczeniu Eugeniusza Cezarego Króla.

„+Mein Kampf+ Adolfa Hitlera to jedna z najbardziej złowrogich książek w dziejach ludzkości. Przygotowała grunt pod drugą wojnę światową – najbardziej krwawą z wojen i masowe zbrodnie Trzeciej Rzeszy. Po upadku reżimu hitlerowskiego +Mein Kampf+ w wielu krajach została zakazana” – napisano na stronie internetowej wydawnictwa Bellona.

Sprawę skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prezes IPN Jarosław Szarek. „+Mein Kampf+ pokazuje na źródła niemieckiego nazizmu, tego ludobójczego systemu, który przyniósł śmierć dziesiątkom milionów ludzi i bezmiar nieszczęścia i cierpień przed kilkudziesięciu laty” – powiedział.

„Krytyczne wydanie tej książki myślę, że nie powinno być atakowane, jeśli toczy się dyskusja w środowisku historycznym, jeśli to jest krytyczne wydanie” – ocenił.

Wydanie książki Hitlera skrytykowała przedstawicielka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Na stronie ambasady rosyjskiej w Polsce, opublikowano fragment stenogramu z jej briefingu, który odbył się w czwartek w Moskwie. „Fałszowanie historii w Polsce przejawia się również w tym, że z jednej strony nasze obiekty pamięci historycznej, w tym te wspólne, są sztucznie poddawane pod działanie polskiej +ustawy dekomunizacyjnej+, z drugiej zaś strony polskie władze nie znajdują podstaw prawnych do zakazu lub przynajmniej zrozumiałej reakcji na rozpowszechnianie w swoim kraju książki Hitlera +Mein Kampf+” – oceniła.

„Ja nie znam w tym momencie tej publikacji jeszcze, tego oświadczenia, ale myślę, że strona rosyjska ma naprawdę po swojej stronie wiele takich kwestii, które wymagałaby krytki, z tej racji, że ta historia nie jest przekazywana i podawana w ten sposób, który odpowiada prawdzie, a dotycząca historii Związku Sowieckiego, dotycząca tych milionów ofiar w czasie chociażby za rządów Stalina” – powiedział Szarek. (PAP)

autorka: Olga Łozińska

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk