Muzeum Auschwitz będzie nieczynne do 31 stycznia

Paweł Skutecki12 stycznia, 20213 min

Muzeum Auschwitz będzie niedostępne dla zwiedzających do 31 stycznia – przypomniały we wtorek służby prasowe placówki. To efekt decyzji rządu o zamknięciu instytucji kultury w związku z koronawirusem.

Zamknięte dla zwiedzających jest całe Miejsce Pamięci, które obejmuje byłe niemieckie obozy: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.Muzeum Auschwitz w ub.r. nie funkcjonowało od 12 marca do końca czerwca. Obecnie jest zamknięte dla zwiedzających od 7 listopada.

W 2019 r. teren byłego niemieckiego obozu zwiedziło 2,32 mln osób z całego świata. W ub.r, z powodu obostrzeń związanych z COVID-19, liczba ta wyniosła 503 tys. osób.

Miejsce Pamięci w dobie pandemii zwiedzić można wirtualnie. W internecie jest dostępne pod adresem http://panorama.auschwitz.org/. Na ekranie zobaczyć można byłe obozy Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau, a także tzw. Judenrampe, czyli torowisko, gdzie bieg kończyły transporty z deportowanymi. W tym miejscu Niemcy przeprowadzali selekcję Żydów, większość skazując na śmierć.

Zdjęcia wykonane w panoramie 360-stopniowej pokazują autentyczny teren i obiekty byłego niemieckiego obozu. Można obejrzeć także miejsca na co dzień niedostępne dla turystów. To m.in. wieże wartownicze, blok 10, w którym wykonywane były eksperymenty sterylizacyjne, i cele w podziemiach bloku 11.

„W 2020 r. z tej formy poznania autentycznego miejsca (…) skorzystało prawie 330 tys. osób” – podało muzeum.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

autor: Marek Szafrański

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *