Broniarz apeluje o bezzwłoczne szczepienie nauczycieli przeciwko COVID-19

Karol Kwiatkowski12 stycznia, 20214 min

– Apel do ministra edukacji, do ministra zdrowia, abyśmy my byli szczepieni w pierwszej kolejności – powiedział w Polsat News prezes ZNP Sławomir Broniarz.

– Gdybyśmy mieli wyłącznie bazować na tym, co zależy od nauczycieli i dyrektorów, to mogę z czystym sumieniem powiedzieć: tak, jesteśmy do tego przygotowani, bo mamy to przećwiczone przynajmniej od września ubiegłego roku, natomiast my oczekujemy przede wszystkim wsparcia w postaci masowych szczepień – powiedział we wtorek pytany o kwestię przygotowania szkół do powrotu klas I-III w Polsat News prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego był w piątek gościem Poranka w radiu TOK FM. Podczas rozmowy Sławomir Broniarz odniósł się do szczepień nauczycieli. „Nie może być tak, jak sobie minister Dworczyk wyobraża, że szczepienia nauczycieli zostaną przeniesione na drugi kwartał” – podkreślił prezes ZNP.

Wskazał, że nauczyciele są grupą ponad 700 tys. osób, które „pracują w szkole jako nauczyciele, administracja, która ma przeogromne kontakty interpersonalne z uczniami, rodzicami i między sobą”.

„Wyobraźmy sobie scenariusz, że oto my nagle w kwietniu zaczynamy masowe szczepienia tej grupy osób, a przecież lada moment jest matura. Co stanie się wtedy, kiedy te szczepienia +nie wypalą+. Bądź też nie zdążymy tego zrobić w odniesieniu do tysięcy nauczycieli, którzy uczą w klasach szkół średnich czy klasach szkół podstawowych, a w zasadzie w kwietniu kończy się edukacja w liceach i szkołach kończących się egzaminem maturalnym” – mówił Broniarz.

„Dlatego apelujemy o to, żeby tę grupę zawodową nauczycieli postawić, jeżeli nie przed, to przynajmniej na równi z osobami najstarszymi” – dodał.

Prezes ZNP został również zapytany o powrót nauczycieli do szkół. „Wszyscy chcemy do tej szkoły wrócić. Oczekują tego także rodzice. Tylko, że testy na ewentualną obecność koronawirusa w tej grupie nauczycieli (klasy 1-3 – PAP) mają się odbywać od 11 do 15 stycznia. A więc nawet jeżeli te testy zostaną wykonane, to wcale nie mamy pewności, że będą na tyle zwierały dużą dawkę informacji, a przede wszystkim pewności, że wszyscy nauczyciele są zdrowi” – powiedział.

„Wszyscy nauczyciele mówią jednym głosem – chcemy wrócić do szkoły z wielu powodów. Ta praca jest o wiele efektywniejsza, o wiele bardziej konstruktywna, o wiele bardziej twórcza. Tego oczekują uczniowie, tego oczekują nauczyciele, ale mamy poważne obawy, czy jesteśmy do tego przygotowani” – dodał. (PAP)

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk