ZagranicaUSA/ Minister transportu zapowiada rezygnację po zajściach na Kapitolu

Magdalena Targańska7 stycznia, 20212 min

Minister transportu USA Elaine Chao powiedziała w czwartek, że złoży rezygnację po ataku na Kapitol. Chao, prywatnie żona przywódcy republikańskiej większości w Senacie Mitcha McConnella, zakomunikowała, że jej rezygnacja wejdzie w życie w poniedziałek.

Szefowa resortu tłumaczyła, że środowy atak zwolenników urzędującego prezydenta Donalda Trumpa na Kapitol „bardzo ją zmartwił – do tego stopnia, że nie może po prostu odłożyć tego na bok”.

Chao jest pierwszym ministrem, który ogłosił swoje odejście po wydarzeniach na Kapitolu. Wielu urzędników administracji niższego szczebla ogłosiło rezygnację, w tym kilku współpracowników Białego Domu.

Chao powiedziała, że jej rezygnacja wejdzie w życie w poniedziałek, zaledwie dziewięć dni przed końcem kadencji Trumpa.

Chao, była minister pracy i zastępczyni szefa resortu transportu za rządów poprzednich republikańskich prezydentów, kierowała ministerstwem transportu przez ostatnie cztery lata. „Pomożemy mojemu następcy, burmistrzowi Pete’owi Buttigiegowi, przejąć odpowiedzialność za prowadzenie tego wspaniałego resortu” – powiedziała.

W wywiadzie udzielonym agencji Reutera 31 grudnia Chao mówiła, że planuje pozostać na stanowisku do 20 stycznia, kiedy to prezydent elekt, Demokrata Joe Biden ma objąć urząd. Jeden z przedstawicieli amerykańskich władz powiedział, że przed poniedziałkiem mogą nastąpić kolejne dymisje. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

osiemnaście + 9 =