PolskaPrawnik: pracodawca nie ma prawa zmuszać pracownika do testowania lub szczepienia

Karol Kwiatkowski7 stycznia, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Pracodawca nie może zmusić pracownika do poddania się testowaniu na obecność wirusa, gdyż przymus, jaki stosuje w tym zakresie pod przykrywką przepisów BHP jest niezgodny z prawem. To samo dotyczy zmuszania pracownika do poddania się szczepieniu.

Kancelaria Prawna Lege Artis tym razem zajęła się zmuszaniem pracowników do poddawania się testom na obecność wirusa i zmuszania ich do szczepień przeciwko COVID-19.

Pracodawca nie ma prawa wymagać przedstawienia jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego wykonanie testu lub przyjęcia szczepionki. Tym samym nie można zadawać żadnych pytań z tym związanych, gdyż takie działanie byłoby niezgodne z prawem.

Kancelaria przytacza szereg przepisów prawa począwszy od konstytucji i jej artykułów, np. art. 39 mówi, że nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody, przez polskie ustawy a skończywszy na Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka.

Jak wynika z powyższego wywodu opublikowanego w mediach społecznościowych pracodawca nie może zmusić pracownika do poddania się testowaniu na obecność wirusa testem antygenowym czy też genowym PCR gdyż przymus, jaki stosuje w tym zakresie pod przykrywką przepisów BHP jest niezgodny z prawem. Odmowa wykonania takiego testu nie może być podstawą do wyciągania jakichkolwiek kar wobec pracownika przez pracodawcę.

Z przepisów polskiego prawa wynika również, iż nikt nie może przymusem zmusić nikogo do poddania się szczepieniu lub nawet zadać pytanie czy ktokolwiek zamierza szczepić.

Pracodawca nie ma prawa wymagać przedstawienia jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego wykonanie testu lub przyjęcia szczepionki.

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewięć − pięć =