Osoby powyżej 60 roku życia otrzymają zaproszenia na szczepienia

Karol Kwiatkowski28 grudnia, 20204 min

Osoby powyżej 60 roku życia otrzymają zaproszenia na szczepienia i będą szczepione zaraz po grupie medyków – poinformował w poniedziałek w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W pierwszej kolejności będziemy chcieli wszczepić medyków, służbę zdrowia, a w drugiej osoby starsze, emerytów, którzy są bardziej podatni na zarażenie koronawirusem – mówił Kraska w TVP Info.

„Zaraz po medykach w pierwszej grupie będą osoby starsze, czyli powyżej 60 roku życia. Dostaną państwo zaproszenie na takie szczepienie” – zapowiedział wiceminister. Po jego otrzymaniu trzeba się zgłosić i zarejestrować na szczepienie albo przez infolinie, albo przez swoje internetowe konto pacjenta, albo bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego, lub w punktach, które będą w dużych miastach – tłumaczył.

„Po takiej rejestracji dostaniecie państwo informację smsem, kiedy i gdzie trzeba się zgłosić na takie szczepienie. Dzień przed tym szczepieniem otrzymamy sms przypominający, tak, że od razu będziemy mieli ustalone te dwa terminy – na pierwsza dawkę i drugą” – wyjaśnił wiceminister.

Najpierw szczepionkę dostaną najstarsi, potem coraz młodsi w tej najwyższej grupie wiekowej – dodał Kraska.

Do rejestracji należy zgłaszać się dopiero po otrzymaniu przesyłki z zaproszeniem, żeby zachować kolejność roczników szczepień.

Przed każdym szczepieniem będzie konsultacja lekarska i kwalifikacja, czy danego dnia można będzie daną osobę zaszczepić – powiedział wiceminister. Przypomniał, że przeciwskazań do szczepienia w zasadzie nie ma, może nią być ewentualnie ostra infekcja – gdy mamy wysoką gorączkę, złe samopoczucie.

Jak dodał, szczepione będą również te osoby, które już przeszły zachorowanie na Covid, bo tarcza ochronna po podaniu szczepionki jest większa i dłużej się utrzymuje, niż ta po wyjściu z choroby.

W ocenie Kraski do tych szczepień dojedzie w styczniu-lutym, ale początek szczepień tej grupy nie do końca zależy od rządu, czy ministerstwa zdrowia, tylko od dostaw szczepionek.

Od niedzieli szczepionkami z pierwszej dostawy do Polski szczepiony jest personel medyczny, który jest „grupą zero”.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk