Za dwa tygodnie pierwsza partia szczepionki trafi do Polski?

Paweł Skutecki15 grudnia, 20204 min

Posiedzenie Europejskiej Agencji Leków odbędzie się 21 grudnia, wcześniej niż planowano; jeśli szczepionka na Covid-19 zostanie dopuszczona do użytku, pierwsza partia trafi do Polski na przełomie grudnia stycznia – mówił we wtorek na antenie TVP Info szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk poinformował, że odpowiedzialna za zatwierdzanie szczepionek w UE Europejska Agencja Leków 21 grudnia planuje nadzwyczajne posiedzenie dotyczące zatwierdzenia szczepionki przeciw Covid-19. Wcześniej informowano, że posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 29 grudnia.

„Jeśli werdykt będzie pozytywny, to kilka dni później szczepionka ma szansę być dopuszczona do użytkowania na terenie Unii Europejskiej, co oznacza, że jeśli producent się wywiąże z deklaracji, otrzymamy tę szczepionkę na przełomie grudnia i stycznia” – mówił minister. Zastrzegł jednak, że wciąż nie ma gwarancji, jaka dokładnie liczba szczepionek początkowo trafi do Polski.

Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień podkreślił też, że szczepionka, aby zostać dopuszczona do użytkowania musi przejść cykl badań. „Najpierw jest testowana na zwierzętach, potem są prowadzone testy na ludziach, następnie te wszystkie badania oceniane są przez zespoły ekspertów, lekarzy i wtedy następuje to formalne zatwierdzenie, w przypadku Unii robi to Europejska Agencja Leków” – wyjaśniał. Zaznaczył też, że produkt, który wzbudza wątpliwości nie jest dopuszczany do użytku.

Według szefa KPRM, zrozumiałe są obawy dotyczące bezpieczeństwa szczepionki na Covid-19. „Mimo, że w szybkim tempie ta szczepionka została opracowana i jest produkowana, to posiada opinię ekspertów i gwarancje bezpieczeństwa” – wskazywał.

Zaznaczył jednak, że jak w przypadku każdego lekarstwa, tu także mogą pojawić się powikłania, ale – przekonywał – prawdopodobieństwo ewentualnych powikłań jest niewielkie, szczególnie w porównaniu z konsekwencjami zakażenia się koronawirusem. „O wiele groźniejsze jest ryzyko zachorowania na Covid-19 niż przyjęcie tej szczepionki” – przekonywał.

Dworczyk zapewnił też, że powstanie specjalny fundusz kompensacyjny, z którego w ramach Skarbu Państwa wypłacane będą odszkodowania w przypadku ewentualnych powikłań. „W ciągu najbliższych dni przedstawimy projekt ustawy, który będzie regulował utworzenie takiego funduszu i ewentualne korzystanie z niego” – zapowiedział.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Podał, że Polska obecnie ma zakontraktowane ponad 60 mln dawek szczepionki od 6 firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przed odpowiednie agencje medyczne. (PAP)

autor: Monika Zdziera

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk