Rada Ministrów przyjęła Narodowy Program Szczepień

Magdalena Targańska15 grudnia, 202014 min

Rada Ministrów przyjęła Narodowy Program Szczepień; mamy zakontraktowanych 60 milionów dawek szczepionki na Covid-19 od 6 dostawców – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przypomniał na wtorkowej konferencji prasowej, że dokładnie tydzień temu w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się szczepienia na Covid-19.

„To bardzo ważny moment, w którym Europa przystępuje do kontrofensywy. Dzisiaj możemy powiedzieć, że dołączamy do grona państw w ramach całej UE, które już w styczniu przystąpią do procesu szczepienia” – powiedział Morawiecki.

Poinformował, że po intensywnych konsultacjach w gronie ekspertów rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. „Mamy zakontraktowanych ponad 60 mln dawek już dzisiaj od 6 firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przed odpowiednie agencje medyczne” – przekazał premier.

„Na proces szczepień nie będziemy szczędzili środków. To już dzisiaj zabudżetowane około 3 mld zł, ale prócz tego także środki dla wszystkich placówek medycznych, które będą szczepić, które niemal podwoją tę liczbę” – oświadczył szef rządu.

Moment, w którym pierwszy Polak, pierwsza Polka przystąpi do szczepienia, będzie momentem zwrotnym; według specjalistów dziś to jest jedyne remedium na to, by pozbyć się epidemii raz na zawsze – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że Narodowy Program Szczepień zakłada, że szczepionki będą darmowe, dobrowolne. „Postaramy się, by były dostępne także dla tych, którzy dziś są w swoich domach, nie mogą z nich wyjść, z różnych względów, zdrowotnych przede wszystkim, dla osób starszych, dla osób niepełnosprawnych. Chcemy chronić najsłabsze osoby naszego społeczeństwa w pierwszej kolejności” – powiedział szef rządu.

Powiedział również, że podczas ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej zapytał, dlaczego nie można skrócić okresu, w którym Europejska Agencja Leków podejmuje decyzje odnośnie szczepionek, „dlaczego w Kanadzie czy w Wielkiej Brytanii te decyzje zapadają szybciej”. „Być może o parę dni uda się skrócić ten okres, bo moim zdaniem warto walczyć o każde kilka dni, o każdy tydzień, dwa tygodnie” – powiedział szef rządu. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

 • zdzichol

  15 grudnia, 2020 at 9:52 pm

  Od kogo go przyjęła?

  Bo jeśli to jej program, to on nie jest narodowy tylko morawiowy!

  Narodowy to będzie wyrok za 60 tys. zmarłych w listopadzie i za wyszczepianie* żywych!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk