Koalicja Polska podpisała porozumienie o współpracy z partią Ślonzoki Razem

Magdalena Targańska15 grudnia, 20203 min

Podpisaliśmy porozumienie o współpracy pomiędzy Koalicją Polską a partią regionalną Ślonzoki Razem – poinformował we wtorek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jest to rozwój naszej formacji, szansa na budowanie racjonalnego centrum na scenie politycznej – podkreślił.

„Dzisiaj w gabinecie wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego wspólnie z liderami Koalicji Polskiej uroczyście podpisaliśmy porozumienie o współpracy pomiędzy Koalicją Polską a partią regionalną Ślonzoki Razem” – oświadczył Kosiniak-Kamysz na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie.

„To jest rozwój naszej formacji. To jest szansa na budowanie racjonalnego centrum na scenie politycznej” – dodał lider PSL.

Zwrócił uwagę na dwa ważne elementy tej współpracy, dotyczące Śląska. „Dotyczące jego historii oraz zabiegania tu w parlamencie o określone dla Śląska rozwiązania” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Pierwszym z nich – jak mówił szef PSL – jest ustawa o języku śląskim. „To jest nasze zobowiązanie wyborcze. I my dzisiaj potwierdzamy je jako zobowiązanie parlamentarne. Taką ustawę będziemy popierać, taką ustawę będziemy wnosić, za taką ustawą będziemy głosować i w Sejmie, i w Senacie” – zadeklarował Kosiniak-Kamysz.

Drugim wspomnianym przez niego elementem współpracy była nauka historii Górnego Śląska w szkołach. „Bardzo ważnym elementem jest zabieganie o to, żeby ta historia była nauczana w szkołach, żeby ona nie zniknęła” – podkreślił szef PSL.

Jak dodał, kolejnym punktem porozumienia jest decentralizacji państwa, „czyli oddanie samorządom jak najwięcej kompetencji”. „My wierzymy w Rzeczpospolitą samorządową, Rzeczpospolitą zarządzaną z naszej małej ojczyzny. Samorząd gospodarczy jako emanacja i jako partner do dyskusji i pogłębienie integracji europejskiej” – mówił prezes PSL.

Lider partii Ślonzoki Razem Leon Swaczyna zwracał uwagę na to, że wiele ludzi opuszcza Śląsk. „A my zrobimy wszystko – wraz z Koalicją Polską – aby na ten Śląsk opłacało się powracać. Opłacało się tutaj bogacić i na naszym Śląsku rozwijać swoje talenty” – zaznaczył. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk