Wielka Brytania/ Pierwszy dzień szczepień i pierwsze NOP-y

Karol Kwiatkowski9 grudnia, 20203 min

Wielka Brytania ostrzega osoby z poważnymi alergiami, aby nie były szczepione szczepionką przeciwko COVID-19 firmy Pfizer-BioNTech po tym, jak dwie osoby doznały niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Zaczynając od osób starszych i pracowników medycznych Wielka Brytania rozpoczęła masowe szczepienia we wtorek.

Dyrektor medyczny National Health Service Stephen Powis powiedział, że dwóch pracowników NHS zgłosiło reakcję anafilaktoidalną po szczepionce.

„Dwie osoby, u których w przeszłości występowały poważne reakcje alergiczne, zareagowały wczoraj niekorzystnie” – powiedział Powis.

Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA) od początku doradzała każdemu, kto ma „historię poważnej reakcji alergicznej na szczepionkę, lekarstwa lub żywność”, aby unikać przyjmowania szczepionki.

Wytyczne te miały zostać dopracowane po rozmowach z ekspertami na temat charakteru reakcji.

Pfizer i BioNTech oświadczyły, że wspierają dochodzenie MHRA.

W zeszłym tygodniu brytyjska MHRA jako pierwsza na świecie zatwierdziła szczepionkę opracowaną przez niemieckie firmy BioNTech i Pfizer, podczas gdy amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) i Europejska Agencja Leków (EMA) nadal oceniają dane.

Jeden z czołowych urzędników USA powiedział w środę, że Amerykanie ze znanymi poważnymi reakcjami alergicznymi mogą nie być kandydatami do szczepionki Pfizer na COVID-19, dopóki nie dowiemy się więcej o tym, co się stało.

Ministerstwo zdrowia Kanady oświadczyło, że przyjrzy się zgłoszonym działaniom niepożądanym w Wielkiej Brytanii, ale stwierdziło, że należy się spodziewać zdarzeń niepożądanych i niekoniecznie zmienią one stosunek ryzyka do korzyści wynikających ze szczepienia po zatwierdzeniu szczepionki przez kraj.

Źródło: Reuters

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk