Politycy chcą uhonorowania Janusza Sanockiego Orderem Orła Białego

Karol Kwiatkowski10 grudnia, 20203 min

Politycy związani z ruchem Kukiz’15 chcą, aby prezydent Andrzej Duda uhonorował zmarłego w poniedziałek Janusza Sanockiego Orderem Orła Białego. Jak przekazali PAP, pismo w tej sprawie ma zostać złożone w czwartek w Kancelarii Prezydenta.

Jak przekazał PAP bliski przyjaciel Sanockiego, były poseł Kukiz’15 Jerzy Jachnik, w sprawie przyznania Orderu Orła Białego dla Saockiego jest szerokie wsparcie m.in. od organizacji pozarządowych, polityków PSL, Konfederacji i Kukiz’15.

„Zbieramy podpisy i w czwartek były poseł Tomasz Jaskóła zawiezie je do Kancelarii Prezydenta” – przekazał PAP Jachnik.

Jak podkreślił, „Janusz Sanocki wybitnie zasługuje na to uhonorowanie”. „Znałem się z nim 20 lat i mało jest takich ludzi. Był internowany, pracował w prasie podziemnej, był zamykany za kolportowanie ulotek, uczestniczył w Okrągłym Stole przy podstoliku mieszkaniowym. Mało osób ma taką kartę w historii” – ocenił.

Były poseł Janusz Sanocki, który walczył z COVID-19, zmarł w poniedziałek. Przez dłuższy czas był w śpiączce farmakologicznej i leżał pod respiratorem. Miał 66 lat. Jego pogrzeb ma się odbyć w sobotę 12 grudnia w Bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie.

Sanocki to były burmistrz Nysy i były poseł, który w 2015 roku uzyskał mandat z listy Kukiz’15, ale do klubu nie wszedł. Pod koniec kadencji współtworzył z Jerzym Jachnikiem i Piotrem Liroyem-Marcem, koło Przywrócić Prawo.

Sanockiego wspominał także premier Mateusz Morawiecki. „Nie zawsze się zgadzaliśmy, ale nie mam wątpliwości, że zawsze działał w zgodzie z interesem Polski i w poczuciu odpowiedzialności za nią” – napisał w poniedziałek na Facebooku szef rządu.

Wielkim Mistrzem Orderu Orła Białego, przewodniczącym Kapitule jest prezydent Andrzej Duda. W skład Kapituły, obok prezydenta, wchodzą obecnie: Bogusław Nizieński, Irena Zofia Romaszewska, Michał Kleiber, Adam Bujak oraz Bronisław Wildstein. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk