Hakerzy wiedzą wszystko o szczepionkach Pfizera i BioNTechu

Paweł Skutecki9 grudnia, 202012 min

Hakerzy, którzy zorganizowali cyberatak na Europejską Agencję Leków (EMA), wykradli dokumenty firm Pfizer i BioNTech dotyczące szczepionki na Covid-19 – poinformowały w środę obie firmy, odmówiły jednak komentarza na ten temat.

Wcześniej w środę EMA, która jest agencją UE odpowiedzialną m.in. za zatwierdzanie szczepionek przeciwko Covid-19, poinformowała, że stała się celem cyberataku.

Pfizer i BioNTech podały, że sądzą, iż nie wykradziono żadnych danych osobowych, a EMA zapewniła obie firmy, że atak ten „nie będzie miał wpływu na czas trwania ewaluacji (szczepionki)”.

„EMA stała się celem cyberataku. Agencja szybko wszczęła pełne dochodzenie, w ścisłej współpracy z organami ścigania i innymi właściwymi podmiotami” – napisano wcześniej w komunikacie agencji.

Dodano, że EMA nie może na razie przedstawić żadnych dodatkowych szczegółów toczącego się postępowania, a dalsze informacje zostaną podane w odpowiednim czasie.

Mająca swoją siedzibę w Amsterdamie EMA jest agencją Unii Europejskiej odpowiedzialną za ocenę i dopuszczanie do użytku w krajach Wspólnoty wyrobów medycznych, w tym leków, szczepionek i aparatury medycznej.

Reuters wcześniej informował o hakerach łączonych z rządami Korei Północnej, Iranu, Wietnamu, Chin i Rosji, którzy byli oskarżani o próby kradzieży informacji o koronawirusie oraz potencjalnych lekarstwach i szczepionkach na Covid-19. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • Marcin

    10 grudnia, 2020 at 6:49 am

    Miło by było gdyby hakerzy podzielili się wiedzą ze światem…

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk