Sanepid zwrócił się z prośbą o wyjaśnienia do organizatorów urodzin Radia Maryja i policji

Karol Kwiatkowski7 grudnia, 202024 min

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu zwrócił się na piśmie do Komendy Miejskiej Policji w Toruniu oraz organizatorów sobotnich urodzin Radia Maryja o wyjaśnienia – poinformował PAP rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Sanepid poprosił o przekazanie szczegółowych informacji na temat tego wydarzenia.

„Chcielibyśmy uzyskać od organizatorów informacje o tym, czy zapewnili przestrzeganie zasad epidemiologicznych w trakcie uroczystości. Policję, która była na miejscu w sobotę, pytamy o to, czy podejmowała jakieś działania, czy pouczano osoby łamiące obostrzenia, a także, czy karano kogoś mandatami” – podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy WSSE w Bydgoszczy Łukasz Betański.

Adresaci pism mają 7 dni na odpowiedź w tej sprawie. Po jej uzyskaniu inspektor sanitarny podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

Rzecznik w rozmowie z PAP nie chciał przesądzać, czy podczas uroczystości doszło do złamania przepisów związanych ze stanem epidemii. Pytania do organizatorów i policji mają pomóc wyjaśnić wątpliwości w tej sprawie.

Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus poinformowała w poniedziałek, że złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. obchodów 29. rocznicy powstania Radia Maryja. Jej zdaniem podczas uroczystości nie były przestrzegane zasady sanitarne związane ze stanem epidemii.

„Nie może być tak, że pan Rydzyk, pan Błaszczak, pan Ziobro stoją ponad prawem. Nie może być tak, że w Polsce są równi i równiejsi. Nie może być tak, że łamane jest prawo przez ministra i pana prokuratora” – podkreśliła posłanka Lewicy.

Jej zdaniem sobotnie obchody 29. rocznicy powstania Radia Maryja były pokazem buty i arogancji.

„Patrzyłam na to wszystko z obrzydzeniem, zresztą nie tylko ja. Każdego dnia na ulicach całej Polski zatrzymywani i spisywani są ludzie, którzy pokojowo demonstrują w maseczkach po ulicach. Są sprawdzani ludzie, którzy chodzą do klubów fitness, centrów handlowych – czy mają maseczkę, czy jej nie mają. A tutaj w Toruniu odbywa się regularna impreza na 200 osób, na której nie ma ani sanepidu, ani policji i nikt nikogo o nic nie pyta” – wskazała podczas konferencji prasowej parlamentarzystka. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • jakub

  7 grudnia, 2020 at 2:50 pm

  czy ktoś zachorował? czy mamy nowe źródło zakażeń? A może nie jest tak łatwo się zakazić? Potwierdzają to badania prowadzone w Niemczech w Heinsberg….z kwietnia i maja 2020… a szaleństwo trwa nadal. Skończy się masowym szczepieniem nie sprawdzonymi szczepionkami.

  Reply

 • zdzichol

  7 grudnia, 2020 at 3:15 pm

  ..hmhm… znów zacznę słuchać RM bo zapowiada się ciekawie.

  Niewykluczone, że TR powiadomi słuchaczy o spodziewanej wizycie siepaczy PiSdesu i pofatygujemy się tam w jakiejś większej a radykalnej grupie.

  Może nawet radyjkalnej. Gdzieś ten wrzód pęknąć musi, może znów w Toruniu.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk