Handel o poluzowaniu lockdownu: to szansa na przetrwanie

Karol Kwiatkowski21 listopada, 20204 min

Decyzja rządu o poluzowaniu lockdownu jest szansą na przetrwanie i utrzymanie tysięcy miejsc pracy w branży handlu i usług- ocenił w sobotę Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług

W premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od przyszłej soboty, czyli 28 listopada, placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym.

„Zapadła długo wyczekiwana decyzja rządu, dzięki której branża handlu i usług odetchnęła z ulgą, upatrując w niej szansy na przetrwanie” – podkreślił ZPPHiU w stanowisku przesłanym PAP.

Związek – jak czytamy – przyjął komunikat premiera Morawieckiego o poluzowaniu lockdownu z radością i wdzięcznością. „Nasze apele zostały wysłuchane, a potrzeby dostrzeżone. Dziękujemy za pragmatyzm i zaufanie, jakim nas obdarzono” – wskazano.

Zarząd ZPPHiU zdaje sobie sprawę z „ogromnej odpowiedzialności związanej z utrzymaniem ścisłego reżimu sanitarnego” i przyjmuje ją z „pełną świadomością powagi sytuacji”. „Bezpieczeństwo klientów oraz pracowników naszych sklepów są w tej sytuacji kluczowe, a my dołożymy wszelkich starań, by centra handlowe pozostały nadal jednymi z najbezpieczniejszych miejsc publicznych” – zadeklarował.

ZPPHiU zaznaczyła, że decyzja o ponownym otwarciu sklepów to możliwość powrotu do działalności handlowej. „To szansa na generowanie przychodów w najgorętszym handlowo momencie roku a tym samym droga do wyrównywania gigantycznych strat, które ponieśliśmy i nadal ponosimy z powodu pandemii” – wskazano. Podkreślono, że to również szansa na utrzymacie tysięcy miejsc pracy.

Związek podkreślił, że tym gestem rząd wykazał zrozumienie dla potrzeb większości Polaków, „którzy dzięki ponownemu otwarciu naszych sklepów będą mogli spokojnie przygotować się do Świąt”. Wyrażono przekonanie, że komfortowi i bezpieczeństwu przedświątecznych przygotowań „sprzyjać będzie również zawieszenie zakazu handlu przez przynajmniej dwie grudniowe niedziele”.

„Mamy nadzieję, że Premierowi uda się porozumieć ze stroną społeczną, by handel był możliwy także 6 grudnia” – dodano.

ZPPHiU zachęca klientów, by „spokojnie, racjonalnie i planowo rozpoczynali świąteczne przygotowania i zakupy”. „Niezwykle ważne byśmy wszyscy odpowiedzialnie podchodzili do kwestii bezpieczeństwa i wykorzystali właściwie moment ponownego otwarcia sklepów z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego” – czytamy.

Związek zapewnił, że dołoży wszelkich starań, by klienci byli bezpieczni i usatysfakcjonowani. „Czekamy od 28 listopada!” – podsumowano.

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zrzesza ponad 150 firm, w których zatrudnienie znajduje ponad 205 tysięcy pracowników. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk