Minister Zdrowia: „Planujemy zaszczepić całą populację dorosłych. Ta populacja to 31 mln ludzi”

Paweł Skutecki13 listopada, 202086 min

Tylko te szczepionki przeciwko Covid-19, które przejdą badania kliniczne i będą miały standardowe dopuszczenie będą stosowane w Polsce, żadnych niesprawdzonych produktów nie dopuścimy – zapewnił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister pytany był w piątek w Polsat News m.in. o szczepionki na koronawirusa SARS-Cov-2.

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że szczepionka na Covid-19, tworzona przez niego we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, ma ponad 90 proc. skuteczności. W środę Komisja Europejska zatwierdziła umowę z obiema firmami na zakup 300 mln dawek.

Premier Mateusz Morawiecki w piątek spotkał się z przedstawicielami firmy Pfizer; spotkanie było poświęcone współpracy w przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek na Covid-19. Rozmawiał też z kierownictwem firmy biofarmaceutycznej AstraZeneca, która pracuje nad opracowaniem szczepionki na koronawirusa.

Szef resortu zdrowia pytany był o to, czy Polska jest gotowa na tak dużą operację logistyczną, jaką będzie masowe szczepienie przeciw Covid-19.

„To jest potężna operacja logistyczna. My planujemy zaszczepić całą populację dorosłych. Ta populacja to 31 mln ludzi, bo tyle osób ukończyło 18 lat” – odpowiedział Niedzielski, jednocześnie wskazał na to, że będą też trudności logistyczne związane z samą szczepionką, która jak mówił „wymaga szczególnych warunków”, gdyż musi być transportowana i przechowywana w temperaturze minus 70 stopni.

Minister zdrowia wyraził też nadzieję, że „skłonność do szczepienia będzie zdecydowanie większa niż do tej pory w przypadku rożnych chorób”.

„Oprócz łańcucha dostaw musimy zdefiniować sobie sposób, w jaki będzie określona dostępność do szczepienia, bo ona musi być masowa. Myślimy tutaj o wykorzystaniu punktów drive thru, w których teraz prowadzone są wymazy” – powiedział Niedzielski.

Szef MZ pytany był także o to, czy szczepionki, które będą użyte w Polsce będą bezpieczne.

Odpowiadając minister podkreślił, że aspekt bezpieczeństwa jest najściślej monitorowany.

„Dzisiaj z panem premierem rozmawialiśmy z przedstawicielami firmy AstraZeneca, która jest producentem, która też deklaruje, że na przełomie roku dostarczy szczepionkę. Pytaliśmy o takie epizody, czy raporty, które mówiły o powikłaniach i efektach ubocznych. Przedstawiciele firmy AstraZeneca wyjaśniali nam, że te sprawy zostały i na poziomie komisji tutaj w Europie, i w Ameryce, bardzo szczegółowo zbadane. I te efekty uboczne nie zostały przypisane działaniu szczepionki” – powiedział.

„My oczywiście czekamy na dokładne wyniki badań, które są raportowane, a potem weryfikowane przez odpowiednie instytucje europejskie, amerykańskie, światowe” – zaznaczył.

„My będziemy stosowali tylko te szczepionki, które przejdą badania kliniczne i będą miały standardowe dopuszczenie. Żadnych niesprawdzonych produktów nie dopuścimy na nasz rynek” – podkreślił, dodając, że bezpieczeństwo pacjentów ma tutaj kluczowe znaczenie.

Szczepionka, nim zostanie dopuszczona do obrotu, musi przejść trzy etapy. Na pierwszym etapie testowana jest na zwierzętach i pojedynczych ludziach, w celu sprawdzenia, czy preparat nie jest szkodliwy. Drugi etap to testy na populacji kilku setek ludzi – wtedy sprawdza się, jakie reakcje szczepionka wywołuje w organizmie i jakie są możliwe efekty uboczne. Wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości na tym etapie skutkuje całkowitym anulowaniem danej szczepionki.

Trzeci etap to testowanie szczepionki na dziesiątkach tysięcy ludzi – wtedy sprawdza się, na ile skutecznie preparat chroni przed chorobą, wykryć też można tzw. rzadkie efekty. Po przejściu tych badań szczepionka musi zostać zweryfikowana i zatwierdzona przez odpowiednie instytucje. Dopiero po tym może ona zostać zastosowana na masową skalę. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Udostępnij:

Paweł Skutecki

8 comments

 • jakub

  13 listopada, 2020 at 10:27 pm

  gdzie my jesteśmy? gdzie są ludzie, którzy zadają pytania? gdzie są uczciwi naukowcy i lekarze?

  Reply

 • Barbara

  14 listopada, 2020 at 12:49 am

  To moze ja takie pytania zadam: covid19 jest ponoc bardzo zblizony do SARS tak? Ta sama rodzina, krolestwo, ba nawet nazwa prawie taka sama SARS-COV-2 tak? Czy na SARS wynaleziono i atestowano szczepionke???? Jesli nie, to jakim cudem ma byc niby szczepionka na covid ???

  Reply

  • Mateck

   16 listopada, 2020 at 10:33 am

   SARS jest opatentowany 2006 nr patentu US-2006257852-A1 a szczepionka na niego jest również opatentowana, patent Europejski EP3172319B1.

   Reply

 • Won!

  14 listopada, 2020 at 7:39 am

  Spierdalajcie sprzedajne kukły!!!!!

  Reply

 • Donald

  14 listopada, 2020 at 11:25 pm

  Mam propozycję. Zaszczep się Pan 31 mln razy i będziemy zadowoleni. Aha jeszcze jedno, za własne pieniądze

  Reply

 • Dr Michał

  15 listopada, 2020 at 10:13 am

  Ja jestem lekarzem, który zadaje pytania.
  Koledzy się śmieją, że jestem „koronasceptykiem” i „płaskoziemcą”. Szefowa pyta: „jak taki wykształcony człowiek może wątpic w to co mówione jest w mediach”.
  …Kopara opada…

  Ps. Zgadzam się w 100%
  Rząd w ramach solidarności z narodem powinien zaszczepić się na wizji 😉

  Reply

  • RIMA

   16 listopada, 2020 at 6:59 pm

   Na wizji to sobid witaminki wstrzykna, a nam wcisna, ze to ta sama szczepionka, nie ufam im

   Reply

 • Jacek

  15 listopada, 2020 at 3:55 pm

  Pod warunkiem, że w pierwszej kolejności rząd z prezydentem włącznie. I na 6 tygodni przed wszystkimi.
  Testuje na sobie, a nie na nie winnych obywatelach! Wtedy zobaczymy.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk