PolskaZmarł na oddziale covidowym. Prokuratura sprawdzi, czy nie doszło do przestępstwa

Paweł Skutecki13 listopada, 20208 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Prokuratura rejonowa w Iławie wyjaśnia okoliczności śmierci 62-letniego mieszkańca Ostródy, który 27 października przyjęty został na oddział zakaźny Powiatowego Szpitala w Iławie – podał w piątek prokurator okręgowy w Elblągu. Sytuację na oddziale covidowym iławskiego szpitala bada również NFZ.

Prokurator okręgowy w Elblągu poinformował w piątek, że w Prokuraturze Rejonowej w Iławie toczy się postępowanie przygotowawcze zmierzające do wyjaśnienia okoliczności oraz przyczyn zgonu 62-letniego mieszkańca Ostródy. Mężczyzna 27 października 2020 roku przyjęty został na oddział zakaźny Powiatowego Szpitala w Iławie.

„Z dokonanych w przedmiotowej sprawie wstępnych ustaleń wynika, że pacjent przyjęty został do szpitala z objawami złego samopoczucia. 29 października 2020 roku nastąpił jego zgon w trakcie pobytu w szpitalu. Postępowanie przygotowawcze realizowane w przedmiotowej sprawie prowadzone jest w kierunku ewentualnego zaistnienia przestępstwa z art. 155 kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci. Czyn jest zagrożony karą pozbawienia wolności do 5 lat” – podał prokurator okręgowy w Elblągu.

Wyjaśnił, że aktualnie śledztwo prowadzone jest w sprawie i żadnej osobie w jego toku nie zostały przedstawione zarzuty. W chwili obecnej w sprawie realizowane są dalsze niezbędne czynności procesowe zmierzające do kompleksowego wyjaśnienia okoliczności zaistniałego zdarzenia – podał prokurator.

Dramatyczną sytuację pacjentów na oddziale covidowym w Iławie przedstawiono w czwartek w programie Uwaga TVN. Pacjenci i ich rodziny opowiadali o braku personelu medycznego w iławskim szpitalu. Relacjonowali, że pacjenci umierają tam pozostawieni bez opieki. Zmarli zaś leżą po kilkanaście godzin na salach wraz z innymi chorymi. Rodziny nazwały oddział covidowy jako „połączenie noclegowni z umieralnią”

Od 4 listopada w szpitalu w Iławie, gdzie jest oddział dla pacjentów z COVID 19 trwa kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia. Stało się to na wniosek wojewody, do którego dotarły niepokojące informacje o sytuacji przebywających tam pacjentów – podał PAP w piątek rzecznik warmińsko-mazurskiego wojewody.

Jak poinformował PAP rzecznik wojewody Krzysztof Guzek, po tym jak wojewoda warmińsko-mazurski zdecydował, że w szpitalu powiatowym w Iławie ma zostać utworzony tak zwany oddział covidowy, kierownictwo placówki nie złożyło odwołania od tej decyzji.

Wskazał, że do urzędu wojewódzkiego wpłynęły trzy pisma ze szpitala: dwa dotyczące konieczności uzupełnienia w sprzęt medyczny oraz jedno informujące o braku anestezjologów.

„Przyszła długa lista potrzebnego sprzętu medycznego. Część potrzebnego sprzętu wysłaliśmy do iławskiego szpitala. Było też pismo, w którym dyrekcja poinformowała, że potrzebuje anestezjologów. Prośba została negatywnie zaopiniowana przez wojewódzkiego konsultanta do spraw anestezjologii i intensywnej terapii oraz NFZ. Uznano, że szpital w Iławie ma własną kadrę” – wyjaśnił Guzek.

Dodał, że wojewoda skierował do pracy trzy pielęgniarki, by wsparły one kadrę medyczną. Więcej pism od dyrekcji szpitala nie było – dodał. Podkreślił, że do wojewody napłynęły niepokojące sygnały dotyczące sytuacji pacjentów na oddziale covidowym, dlatego 4 listopada skierował on tam kontrolę NFZ.

Starosta powiatu iławskiego Bartosz Bielawski odnosząc się do reportażu w TVN napisał w oświadczeniu, że w szpitalu iławskim oddział covidowy utworzono w trybie kryzysowym.

„Oddział Covid w Powiatowym Szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Iławie został utworzony na mocy decyzji Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. Nikt z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie ani z Narodowego Funduszu Zdrowia mnie o tym nie poinformował. Jako Starosta nie uczestniczyłem także w żaden sposób w organizacji pracy w tym oddziale. Cały proces tworzenia tego miejsca odbywał się poza Starostwem Powiatowym w Iławie” – oświadczył starosta.

Jak wyjaśnił, dyrektor szpitala przekazała jedynie informację, że oddział ma być utworzony. „Jego tworzenie miało być 2-etapowe, a pierwsze łóżka miały być uruchomione w ciągu 3 dni. W pierwszym etapie miała być przygotowana część łóżek, około 25, a docelowo miało być ich około 50” – oświadczył starosta.

„Mieli tu trafiać pacjenci z lekkimi objawami Covid–19, co jak Państwo wiecie, nie miało odzwierciedlenia w rzeczywistości, bo trafiali tu także pacjenci w stanie ciężkim. Na tym etapie nie było rozmowy o tym, jaki personel będzie ten oddział obsługiwał. Przecież wiadomo było od początku, że w szpitalu w Iławie nie ma lekarzy ani pielęgniarek z doświadczeniem w pracy w oddziałach zakaźnych” – wskazał starosta.

Podkreślił, że wszelkie kwestie medyczne szpitali, w tym również oddziałów tzw. Covid, nadzoruje Narodowy Fundusz Zdrowia. „To kontrola NFZ, która została uruchomiona, wskaże, gdzie były zaniedbania i kto odpowiada za taki stan rzeczy” – dodał.

Starosta wyraził ubolewanie z powodu sytuacji pacjentów i ich rodzin, które zostały przedstawione w reportażu. (PAP)

Autor: Agnieszka Libudzka

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

cztery + 20 =