Śmiertelny NOP okazał się… samobójstwem

Karol Kwiatkowski12 listopada, 202015 min

Federalny regulator rynku leków w Brazylii Anvisa zezwolił w środę wieczorem czasu lokalnego na ponowne podjęcie badań klinicznych chińskiej szczepionki przeciw Covid-19 w Brazylii; zostały one zawieszone po śmierci jednego z uczestników testów, która okazała się samobójstwem.

Prezydent Jair Bolsonaro, który jest zdecydowanym przeciwnikiem Chin i utrzymuje, że chińska szczepionka jest niewiarygodna, we wtorek uznał decyzję o wstrzymaniu badań za osobiste zwycięstwo – pisze Reuters.

Jednak w środę wieczorem Bolsonaro powiedział, że rząd zdecyduje się na nabycie każdej szczepionki na Covid-19, która uzyska certyfikat Anvisy.

Zawieszenie badań klinicznych nad projektem szczepionki CoronaVac było krytykowane przez organizacje prowadzące badania nad nią; brazylijski instytut Butanan podkreślił w komunikacie, że śmierć uczestnika testów nie miała nic wspólnego ze skutecznością badanego leku.

Anvisa wydała w środę komunikat, w którym podkreśliła, że wstępne dane, jakie otrzymała we wtorek w sprawie badania nad szczepionką, były niepełne, nie zawierały też informacji o tym, że śmierć ich uczestnika była wynikiem samobójstwa.

Szczepionka została opracowana przez chiński koncern Sinovac, a Instytut Butantan z Sao Paulo prowadzi jej badania kliniczne w Brazylii.

Chińska szczepionka znalazła się w centrum konfliktu politycznego między Bolsonaro a gubernatorem stanu Sao Paulo, Joao Dorią, który może być jednym z głównych przeciwników urzędującego prezydenta Brazylii w wyborach w 2022 roku. Instytut Butantan jest zarządzany przez władze stanowe Sao Paulo i wspierany przez Dorię.

Urząd Anvisa ogłosił w poniedziałek, że zawiesza badania kliniczne nad CoronaVac po wykryciu „poważnego incydentu” podczas testów. Odrzucił też zarzuty o polityczne motywy decyzji, podkreślając, że ma ona czysto techniczny charakter.

Dyrektor Instytutu Butantan, Dimas Covas, oświadczył we wtorek na konferencji prasowej, że testy jak dotąd nie wykazały żadnych działań niepożądanych i że ma nadzieję na szybkie wznowienie prób klinicznych.

Badania nad CoronaVac, w których bierze udział ok. 10 tys. ochotników są już w ostatniej, trzeciej fazie, po której będzie można wystąpić o zgodę organów regulacyjnych na jej wprowadzenie do użycia.

W zeszłym miesiącu prezydent Brazylii anulował decyzję o zakupie 46 mln dawek CoronaVac podjętą przez swojego własnego ministra zdrowia.

Wtorkowa reakcja brazylijskiego prezydenta na zawieszenie badań wywołała wiele krytyki ze strony jego przeciwników politycznych.

W Brazylii prowadzone są obecnie badania kliniczne nad czterema projektami szczepionek na Covid-19. Jednym z nich jest preparat opracowany przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki, rząd Bolsonaro podpisał już umowę na produkcję dziesiątek mln dawek tej szczepionki w centrum badań biomedycznych w Rio de Janeiro.

Brazylia jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa państw świata. Wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się tam ponad 5,7 mln osób, z których ponad 163 tys. zmarło. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • ka

    12 listopada, 2020 at 9:31 pm

    Tak, zapisał się na królika doświadczalnego zaszczepił się i popełnił samobójstwo. Odkryli. Co za bzdety.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk