GospodarkaZagranicaONZ alarmuje, że 9 mln Ukraińców może popaść w ubóstwo

Paweł Skutecki Paweł Skutecki12 listopada, 20202 min

Z powodu pandemii koronawirusa Ukraina może doświadczyć najgorszej recesji od lat, w wyniku której w ubóstwo może popaść ponad 9 mln jej mieszkańców – alarmuje ONZ w raporcie dotyczącym sytuacji humanitarnej w tym kraju.

Jak podało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej, od początku pandemii część dochodów straciło ponad 80 proc. gospodarstw domowych, a w ponad 40 proc. przynajmniej jeden członek rodziny stracił pracę.

„Według niedawnego badania ONZ przez pandemię Covid-19 Ukraina może zetknąć się z najgorszą recesją od dziesięciolecia, wskutek czego ponad 9 milionów ludzi popadnie w ubóstwo” – czytamy w raporcie.

Zaznaczono, że na razie nie ma odrębnych danych dotyczących dotkniętej konfliktem wschodniej części kraju, ale najpewniej socjalno-ekonomiczne skutki recesji będą dla niej „miażdżące”.

W październiku ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała, że poniżej progu ubóstwa żyje ponad jedna czwarta ludności Ukrainy, a 80 proc. ukraińskich seniorów otrzymuje emeryturę w wysokości nieprzekraczającej tego poziomu.

Rzeczniczka przekazała również, że minimum egzystencji na Ukrainie to ok. 75 USD na osobę miesięcznie, a minimalne wynagrodzenie wynosi 176 USD.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa ukraiński rząd zdecydował w środę o wprowadzeniu w kraju weekendowego lockdownu, który ma wstępnie trwać do końca listopada. Premier Denys Szmyhal ostrzegł, że ukraińska gospodarka nie wytrzymałaby pełnego zamknięcia.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Paweł Skutecki

Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny. Redaktor naczelny portalu Nasza Polska.

Zobacz także

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

3 × four =

Masz ciekawy temat? Napisz do nas!

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.

Napisz list: redakcja@naszapolska.pl