Kraska: Szczepionka na Covid w dużej ilości w Polsce – w pierwszym kwartale 2021 r.

Magdalena Targańska12 listopada, 20203 min

Szczepionka na Covid w dużej ilości będzie w Polsce w pierwszym kwartale 2021 r. – przewiduje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Pierwsza grupa – seniorzy i służba zdrowia – może być szczepiona już od końca grudnia – szacował.

„Kiedy to będzie w dużej ilości – myślę, że na początku pierwszego kwartału przyszłego roku” – powiedział Kraska w porannym wywiadzie dla Radia Plus, pytany o możliwości szczepień przeciw Covid na szeroką skalę w Polsce.

„Na pewno w pierwszej kolejności powinniśmy zaszczepić grupę ryzyka – osoby starsze – powyżej 60-65. roku życia i oczywiście personel medyczny zaangażowany w walkę z koronawirusem” – zaznaczył. „Myślę, że będzie to koniec grudnia” – dodał. „W dalszej kolejności będą szczepione następne grupy społeczne” – zaznaczył wiceminister.

Przypomniał, że Komisja Europejska podpisała umowy na dostawy szczepionek nie tylko z firmą, która już zadeklarowała, że szczepionka jest gotowa, ale też z trzema innymi. W ramach tych umów szczepionki otrzyma też Polska – dodał. „Która firma będzie pierwsza gotowa, która uzyska certyfikację, czyli że szczepionka będzie nie tylko skuteczna, ale też bezpieczna, wejdzie na rynek” – mówił.

Zapewnił, że jesteśmy gotowi na szybkie i na dużą skalę szczepienia, gdy już będzie ona dla nas dostępna.

Po niedzieli w punktach pobrań i wszystkich SOR-ach w Polsce mają być dostępne szybkie testy antygenowe, których wynik jest już po 15-20 minutach – zapowiedział. „Zakupiliśmy milion tych testów” – podał.

Jego zdaniem pozwoli to znacząco zwiększyć dostępność ich – szczególnie w miejscach, gdzie trafiają pacjenci z podejrzeniem z koronawirusa i gdzie trzeba zdecydować, do jakiego szpitala mają trafić – dedykowanego zarażonym, czy ogólnego. Rozładuje też kolejki karetek przed szpitalami – ma nadzieję Kraska.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk