Dyrektor generalny Pfizera spieniężył 60% swoich akcji w dniu, w którym firma ujawniła wyniki próby szczepionki COVID-19

Karol Kwiatkowski12 listopada, 202023 min

Dyrektor generalny firmy Pfizer, Albert Bourla, sprzedał 62% swoich akcji tego samego dnia, w którym firma ogłosiła, że jej eksperymentalna szczepionka COVID-19 odniosła sukces w badaniach klinicznych.

Ogłoszenie sukcesu w badaniach klinicznych sprawiło, że akcje Pfizera wzrosły w ciągu dnia o prawie 15%.

Prezes Bourla sprzedał 132 508 akcji spółki po średniej cenie 41,94 USD za akcję, czyli łącznie 5,6 mln USD, wynika z wniosków zarejestrowanych w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. 52-tygodniowe maksimum dla akcji Pfizera to 41,99 USD, co oznacza, że Bourla sprzedał swoje akcje po niemal najwyższej wartości w zeszłym roku.

Jego sprzedaż akcji odbywała się zgodnie z rutynową zasadą 10b5-1, z góry określonym planem handlowym, który pozwala pracownikom firmy sprzedawać swoje akcje zgodnie z przepisami dotyczącymi wykorzystywania informacji poufnych. Sprzedaż Bourli była częścią planu przyjętego 19 sierpnia, jak wykazało zgłoszenie. Nadal posiada 81 812 akcji Pfizera.

Pfizer potwierdził, że sprzedaż akcji Bourli była częścią planu, który pozwala głównym akcjonariuszom i osobom posiadającym dostęp do informacji z korporacji notowanych na giełdzie na obrót określoną liczbą akcji w uzgodnionym czasie.

„Za pośrednictwem naszego administratora programu giełdowego dr Bourla zezwolił na sprzedaż tych akcji w dniu 19 sierpnia 2020 r., Pod warunkiem, że cena akcji była przynajmniej określona” – powiedział rzecznik firmy Pfizer.

W poniedziałek firma Pfizer i jej niemiecki partner BioNTech ogłosili, że ich szczepionka COVID-19 okazała się ponad 90% skuteczna w zapobieganiu chorobom, na podstawie 94 przypadków zaobserwowanych w badaniu z udziałem tysięcy uczestników. Te firmy farmaceutyczne jako pierwsze zgłosiły pozytywne wyniki późnych badań szczepionek COVID-19.

Pfizer już pracuje nad obejściem szczepionki w postaci proszku, aby rozwiązać obecne największe ograniczenie: konieczność przechowywania w ekstremalnie niskich temperaturach.

Szczepionka, która obejmuje dwie dawki podane w odstępie trzech tygodni, nie zostanie rozprowadzona natychmiast, ponieważ nadal musi zostać oceniona i zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk