Premier: Odłóżmy na bok polityczne spory, wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni

Magdalena Targańska23 października, 20205 min

Odłóżmy na bok polityczne spory; wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni; życie, zdrowie i miejsca pracy Polaków są najważniejsze – zaapelował premier Mateusz Morawiecki w piątkowym telewizyjnym wystąpieniu.

Premier Morawiecki przedstawił w piątkowym wystąpieniu strategię działania rządu i przygotowania państwa do drugiej fali pandemii.

„Idziemy drogą środka i stosujemy optymalne rozwiązania. Nasza strategia oparta jest na trzech filarach: po pierwsze zapewnić sprawność i wytrzymałość systemu ochrony zdrowia, tak, żeby skutecznie walczyć o zdrowie każdej zagrożonej osoby; po drugie zagwarantować stabilność gospodarczą, tak, żeby ratować miejsca pracy oraz zadbać o bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin. I po trzecie otoczyć szczególną ochroną najsłabszych i najbardziej narażonych, zwłaszcza naszych seniorów i osoby chore” – powiedział premier.

Morawiecki podkreślił znaczenie doświadczenia zdobytego podczas pierwszej fali epidemii. „Wykorzystaliśmy ten czas. Zakupiliśmy niezbędny sprzęt: respiratory, dodatkowe łóżka szpitalne, środki zabezpieczające personel medyczny. Każdego dnia zasoby te trafiają do szpitali w całej Polsce, by służyć pacjentom. Przygotowaliśmy też rozwiązania, które w tym kluczowym momencie pozwolą odciążyć służbę zdrowia” – przekonywał premier.

Podkreślił również, że dla rządu ważne jest utrzymanie miejsc pracy Polaków. „Dzięki sprawnie uruchomionej tarczy antykryzysowej i finansowej jesteśmy dziś w stanie mierzyć się z II falą epidemii” – powiedział szef rządu.

Podziękował „tym, którzy z epidemią walczą na pierwszej linii frontu” – służbom medycznym i służbom mundurowym. „Wasze codzienne obowiązki to coś więcej niż praca. To wielkie poświęcenie i służba, której nie sposób przecenić. Jesteście prawdziwymi bohaterami” – ocenił Morawiecki.

Zapowiedział jednocześnie, że państwo będzie reagować „na łamanie obowiązujących reguł i nieprzestrzegania środków zapobiegawczych”.

„Wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni” – podkreślił.

„Odłóżmy na bok polityczne spory. Będzie jeszcze na nie czas. Teraz trzeba działać. Życie, zdrowie i miejsca pracy Polaków są najważniejsze. Zróbmy to wspólnie” – zaapelował premier.

„Zwracam się do państwa, do wszystkich obywateli, do wszystkich grup społecznych i zawodowych, do młodych i seniorów: proszę, nie lekceważmy zagrożenia, stańmy razem do walki z wirusem. Wszędzie, gdzie jesteśmy, stosujmy żelazną zasadę – dystans, dezynfekcja, maseczki wszędzie tam, gdzie one obowiązują” – zaapelował premier.

Wzywał, by zadbać o swoje bezpieczeństwo „korzystając na telefonie z aplikacji STOP COVID”. „Pamiętajmy, aby nieść pomoc osobom starszym, które powinny zostać w domach” – podkreślił szef rządu.

„Bądźmy odpowiedzialni – dbając o siebie, dbamy też o innych. Każda nasza codzienna, nawet drobna decyzja ma dziś ogromne znaczenie. Stawką tej walki jest bowiem zdrowie i życie naszych bliskich. Naszych sąsiadów, znajomych, przyjaciół, członków rodziny, wreszcie – być może każdego z nas. Musimy pokonać tę epidemię. Jako naród zawsze potrafiliśmy być odważni i ofiarni. Solidarni –zwyciężymy” – powiedział premier. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk