WHO przygotowuje wytyczne ws. stosowania remdesiviru w leczeniu Covid-19

Karol Kwiatkowski23 października, 202013 min

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w piątek, że jest w trakcie przygotowywania wytycznych, dotyczących stosowania leku remdesivir w leczeniu Covid-19. Zalecenia powinny być ogłoszone w ciągu trzech lub czterech tygodni.

„Spodziewamy się, że wytyczne będą dostępne w ciągu trzech lub czterech tygodni” – poinformowała na konferencji prasowej Janet Diaz, szefowa WHO ds. leczenia klinicznego. Dodała, że panel WHO zbierze się w przyszłym tygodniu, aby przyjrzeć się wszystkim dowodom skuteczności leku, przedstawionym przez Gilead Sciences, koncern farmaceutyczny produkujący remdesivir.

Oświadczenie WHO jest odpowiedzią na czwartkową decyzję amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), która zatwierdziła remdesivir jako lek na koronawirusa. FDA już w maju wydała zezwolenie na stosowanie tego leku w nagłych wypadkach, umożliwiając szpitalom i lekarzom stosowanie go u pacjentów hospitalizowanych z powodu choroby. Był jednym ze stosowanych w leczeniu prezydenta USA Donalda Trumpa.

Firma Gilead powiadomiła, że lek będzie stosowany u pacjentów z Covid-19 wymagających hospitalizacji. Remdesivir jest obecnie pierwszym i jedynym oficjalnie zatwierdzonym w Ameryce preparatem na koronawirusa.

Badanie WHO przeprowadzone na początku tego roku na pacjentach z Covid-19 w szpitalu wykazało, że remdesivir prawdopodobnie nie miał wpływu na ich leczenie. Pełniąca funkcję głównego naukowca w WHO Soumya Swaminathan podkreśla, że FDA prawdopodobnie nie wzięła pod uwagę wyników badań Organizacji przy wydawaniu zgody.

„Uważamy, że nasze wyniki są bardzo solidne – powiedział Swaminathan. – Mamy nadzieję, że osoby, które opracowują wytyczne, dotyczące leczenia w innych krajach, a także organy regulacyjne na całym świecie, oprócz innych dowodów, uwzględnią wyniki naszych badań” – powiedziała. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • COVID1984PL

  23 października, 2020 at 10:22 pm

  Remdesivir jest silnie toksyczny, nie sprawdził się przy wcześniejszych chorobach, na które został wynaleziony, jest bardzo drogi i nie jest produkowany masowo.

  Hydroksychlorochina, z kolei, działała przy SARS-1, jest znana i używana od dekad na różne choroby (malarię, stawów), przy właściwym podawaniu prawie nigdy nie ma skutków ubocznych, jest tania i masowo produkowana i od lutego wiadomo, że działa na SARS-CoV-2.

  Dlatego hydroksychlorochina jest tak zwalczana, m.in. przez fałszywe prace naukowe (vide Lancetgate), a remdesivir promowany.

  W tym temacie już wiele powiedziano, najwięcej we Francji. U nas niestety mało rzetelnych informacji na ten temat.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk