Prezes Agrounii: żądamy spotkania z premierem, będziemy protestować do skutku

Magdalena Targańska21 października, 20205 min

Żądamy spotkania z premierem, będziemy protestować do skutku – mówił w środę w Koszutach w Wielkopolsce prezes Agrounii Michał Kołodziejczak. Droga została zablokowana m.in. balotami słomy. Rolnicy zapowiadają, że nie zejdą z blokady, dopóki nie zostaną spełnione ich postulaty.

„Jesteśmy w Koszutach, to legendarne miejsce, gdzie strajki odbywały się w latach 90. To tutaj policja pałowała rolników, to tutaj nas bili. Tutaj nie chcieli, żeby rolnicy dochodzili do głosu. Ale dzisiaj my nie odpuścimy. Mamy jasne warunki, żądamy spotkania z premierem i to jak najszybszego. To on jest odpowiedzialny za to, co dzieje się w kraju” – mówił w środę w trakcie protestu prezes Agrounii Michał Kołodziejczak.

Jak dodał, protestujący chcą jasnej deklaracji: „piątka dla zwierząt będzie odrzucona, nie będzie dalej procedowana”.

„My nasze postulaty dopiero będziemy rozbudowywać, dopiero je pokażemy. Ale musi być dialog. Tak jak mówię to bardzo często – jesteśmy w stanie poprzeć bardzo trudne decyzje rządu, ale muszą być z nami konsultowane, to muszą być nasze wspólne decyzje. Tutaj są rolnicy, którzy są bardzo zdeterminowani i my dzisiaj nie zejdziemy z tej drogi dopóki nie będą podjęte odpowiednie decyzje. Jesteśmy bardzo pokojowo nastawieni” – mówił.

Nad przebiegiem protestu czuwa obecna na miejscu policja. Jak tłumaczył PAP kom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji, sytuacja jest dynamiczna, ale nie doszło do większych incydentów.

„Protest w Koszutach nadal trwa; zabezpieczamy i pilnujemy, by był tam względny porządek. W pewnym momencie doszło jednak do takiej sytuacji, że straż pożarna jadąc na sygnale chciała przejechać przez drogę, a była osoba (prezes Agrounii – PAP), która uniemożliwiała przejazd straży. W związku z tym zostały zastosowane kajdanki, poszliśmy z panem do radiowozu, pan został wylegitymowany i po wylegitymowaniu został zwolniony” – powiedział Święcichowski.

Podobne protesty odbywają się w środę w ponad 100 lokalizacjach.

W Wielkopolsce utrudnienia występują m.in. na drodze krajowej nr 11, na odcinku Chodzież – Oborniki, Pleszew – Ostrów, Jastrowie – Podgaje, oraz Środa Wlkp.- Jarocin. Protesty odbywają się też na drogach krajowych nr 12 na odcinku Leszno – Wschowa, dk 36 między Kobylinem a Krotoszynem, dk 15 między Krotoszynem a Koźminem, dk 12 między Gostyniem a Borkiem, a także na trasie Września – Gniezno – Słupca.

Kolumny ciągników rolniczych utrudniają przejazd również na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Trzciel – Pniewy, na dk 10 na odcinku Piła – Wyrzysk, oraz na dk 32 na odcinku Sulechów – Wolsztyn.

Problemy z przejazdem w związku z protestami występują również na drogach wojewódzkich.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk