Hiszpański rząd chce umożliwić 16- i 17-latkom aborcję bez zgody rodziców

Karol Kwiatkowski21 października, 20205 min

Hiszpania dąży do zmiany prawa, aby umożliwić dziewczynom w wieku 16 i 17 lat  aborcję bez zgody rodziców. Minister ds. Równości Irene Montero ogłosiła plany uchylenia reformy z 2015 r., która wymaga od młodych kobiet uzyskania zgody rodziców przed dokonaniem przerwania ciąży.

Hiszpańska minister ds. równości Irene Montero odpaliła w środę polityczną bombę: plan uchylenia reformy prawa aborcyjnego z 2015 roku. Ta zmiana, która nie ma jeszcze ustalonej daty, oznaczałaby, że 16- i 17-latki nie będą już potrzebować zgody rodziców na przerwanie ciąży.

Reforma z 2015 roku została wprowadzona pod rządami poprzedniego rządu konserwatywnej Partii Ludowej (PP), która próbowała wyeliminować aborcję na żądanie w pierwszym trymestrze. Inicjatywę zdławił powszechny protest kobiet i opór ze strony samej partii, co zmusiło wnioskodawców do ograniczenia swojej propozycji tylko do kwestii zgody rodziców. Zgodnie z reformą osoby w wieku 16 i 17 lat muszą mieć zgodę rodziców na przerwanie ciąży.

Montero, z lewicowej partii Unidas Podemos, powiedział w środę niższej izbie parlamentu Hiszpanii, że uchylenie reformy jest „więcej niż konieczne” i że rozpoczęto prace nad zmianą prawa, tak aby „wszystkie kobiety miały prawo decydować o swoich ciałach”. Zmiana zapewniłaby zgodność hiszpańskiego prawa z innymi krajami europejskimi, takimi jak Francja, gdzie kobiety mogą przerwać ciążę od 16 roku życia bez konieczności informowania rodziny.

Według Accredited Abortion Clinic Association (ACAI) potrzeba uzyskania zgody rodziców „ograniczyła jedyną prawną możliwość dostępu do aborcji dla nieletnich bez opieki rodzicielskiej”, dotykając każdego roku od 400 do 500 kobiet w tej grupie wiekowej.

Rząd koalicyjny nie dysponuje większością bezwzględną, co oznacza, że do przyjęcia zmian legislacyjnych będzie potrzebował wsparcia innych partii. Skrajnie prawicowa grupa Vox, która jest trzecią co do wielkości grupą w Kongresie, już wskazała, że nie poprze propozycji.

Prawo aborcyjne Hiszpanii

Obecne ustawodawstwo aborcyjne zezwala kobietom na aborcję do 14 tygodnia ciąży, bez zadawania pytań. System ten jest wzorowany na innych krajach europejskich, takich jak Francja czy Holandia. Większość członków Unii Europejskiej ma podobne systemy.
Pomiędzy 14 a 22 tygodniem aborcja jest dozwolona tylko wtedy, gdy istnieje „poważne zagrożenie życia lub zdrowia matki lub płodu”. O tym muszą zadecydować lekarze, którzy nie mogą być tymi samymi lekarzami, którzy później przeprowadzą operację. Po 22 tygodniach aborcja jest dozwolona tylko wtedy, gdy lekarze wykryją „deformacje płodu, które są niezgodne z życiem”.
Młode kobiety w wieku 16 i 17 lat mogą dokonać aborcji, ale muszą mieć zgodę rodziców. Zgodnie z poprzednim prawem z 2010 roku rodzice musieli przyjść z nimi do kliniki, chyba że osoba nieletnia zarzuciła, że poinformowanie rodziców o tym doprowadzi do konfliktu rodzinnego.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk