PolitykaBędą wprowadzone kolejne obostrzenia?

Magdalena Targańska21 października, 20203 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Sytuacja jest bardzo poważna, musimy zwiększyć obostrzenia, bo bronimy zarówno bezpośrednio zdrowia ludzi, ale też wydolności systemu opieki zdrowotnej – mówił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że liczba czerwonych stref dochodzi już do 300 przy liczbie powiatów wynoszącej 380.

Minister zdrowia powiedział, że wprowadzane obostrzenia są „hamulcem rozwoju wykładniczego pandemii”. „Ten hamulec musimy nacisnąć wszyscy bardzo mocno, bardzo dynamicznie” – podkreślił.

„Premier zapowiedział, że dziś będą dalsze zaostrzenia, ale w tej chwili rzeczywistość wygląda tak, że my na bieżąco monitorujemy liczbę tzw. czerwonych stref, ta liczba dochodzi już do 300 przy liczbie powiatów wynoszącej 380. Musimy zwiększyć obostrzenia, bo bronimy nie tylko bezpośrednio zdrowia ludzi, ale bronimy też wydolności systemu opieki zdrowotnej. Nie ukrywajmy, że w tej chwili testujemy tę wydolność” – podkreślił Niedzielski.

Według niego, wyrazem tego, czy jest się egoistą, czy altruistą, jest obecnie noszenie maseczki oraz dystans i dezynfekcja, „czy stosowanie również aplikacji, która jest do tych celów dedykowana, dostępnej za darmo we wszystkich sklepach internetowych, mobilnych”.

„Przygotowaliśmy pakiet rozwiązań legislacyjnych, który mam nadzieję dziś – przy otwartości na dyskusję, którą deklaruję na komisji – chciałbym, by stał się tym kolejnym orężem walki z pandemią” – powiedział.

Podkreślił, że ma on dać większe gwarancje bezpieczeństwa personelowi medycznemu, zwiększyć motywację finansową i poprawić warunki pracy, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo pacjenta. „Bardzo proszę, i zwracam się tu z pozycji wszystkich pacjentów, medyków, o współpracę, o życzliwe spojrzenie na rozwiązania, które proponujemy” – powiedział Niedzielski.

W środę posłowie na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu zajmują się m.in. projektem PiS zakładającym zwolnienie personelu medycznego z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii. Wysłuchali też informacji premiera nt. stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

13 − 4 =