Blisko 70 proc. badanych za zakazem hodowli zwierząt na futra

Karol Kwiatkowski22 września, 20202 min

Wyraźna większość Polaków opowiada się za zakazem hodowli zwierząt na futra – pisze wtorkowa „Rzeczpospolita”, publikując wyniki sondażu IBRIS.

Dziennik przypomina, kwestia zmian w ustawie o ochronie zwierząt doprowadziła do rządowego kryzysu i dzieli scenę polityczną. „Ale wyniki najnowszego sondażu IBRiS w sprawie ustawy poszerzającej prawa zwierząt jednoznacznie wskazują, że wśród badanych zdecydowanie przeważają jej zwolennicy. Nawet w dwóch kwestiach najbardziej zapalnych, które wywołały polityczny +kryzys futerkowy+ i groźbę upadku rządu, respondenci w większości opowiadają się za postulatami obrońców zwierząt” – czytamy w „Rz”.

Według gazety zakaz hodowli zwierząt na futra popiera 68,3 proc. badanych – aż 77 proc. kobiet i 58 proc. mężczyzn. „W sprawie ograniczenia uboju rytualnego jedynie na potrzeby krajowych grup wyznaniowych pozytywnie wypowiada się 59,7 proc.” – napisano.

Dziennik zauważa przy tym, że w sprawie zwierząt futerkowych opinie mieszkańców wsi nie tak bardzo odbiegają od średniej – 60 proc. jest za zakazem. „W sprawie radykalnego ograniczenia uboju rytualnego, pozytywnie wypowiada się 50 proc. z nich” – podaje.

Według gazety zdecydowana większość respondentów (88,9 proc.) popiera także zakaz trzymania psów na krótkiej uwięzi lub łańcuchu i ograniczenie stosowania kolczatek popiera. „Co ciekawe, za tym zakazem opowiada się aż 91 proc. badanych, zamieszkałych na terenach wiejskich” – podkreśla „Rzeczpospolita”. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk