Koniec rozłąki na porodówkach. Interwencja Rzecznika Praw Pacjenta

Karol Kwiatkowski22 września, 20203 min

Epidemia koronawirusa to nie jest powód, aby szpitale oddzielały matki od nowo narodzonych dzieci – uważa Rzecznik Praw Pacjenta. Nie ma wątpliwości, że to naruszenie praw pacjenta – pisze wtorkowa „Gazeta Wyborcza”.

Jak czytamy, na stronach rządowych ukazała się informacja o bezprecedensowej decyzji: „Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że praktyka stosowana w jednym ze szpitali z województwa łódzkiego, polegająca na oddzielaniu (separowaniu) matek od ich nowo narodzonych dzieci, urodzonych drogą cesarskiego cięcia, do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu na obecność u matki koronawirusa – narusza zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych”.

„Tylko przesłanki medyczne, w tym podejrzenie lub potwierdzenie zakażenia, mogą uzasadniać oddzielenie matki od dziecka. W pozostałych sytuacjach takie postępowanie będzie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, a także standardami organizacyjnymi opieki okołoporodowej określonymi przez Ministra Zdrowia. Pierwsze kontakty po porodzie są niezwykle ważne, zarówno dla matki, jak i dziecka. Ograniczenia w tym zakresie mogą występować jedynie w wyjątkowych, uzasadnionych sytuacjach” – dodaje rzecznik, cytowany przez „GW”. Oczekuje, że taka praktyka niezwłocznie przestanie być stosowana.

Za niewykonanie decyzji rzecznika – przypomina „Wyborcza” – szpitalowi grozi kara do 500 tys. zł.

Dyrektor Departamentu Prawnego Rzecznika Praw Pacjenta Paweł Grzesiewski wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem: „Podejmując taką decyzję, kierowaliśmy się dobrem pacjentów – matek oraz dzieci. Korzystaliśmy przy tym z doświadczenia ekspertów, których opinia jest jednoznaczna. Stąd decyzja”. W ocenie rzecznika – jak czytamy – takie separowanie jest nieproporcjonalne w stosunku do zamierzonego celu, czyli ochrony przed zakażeniem.

Grzesiewski nie chciał w rozmowie z „GW” zdradzić, o który szpital w województwie łódzkim chodzi. „Bo nie chodzi o wskazywanie szpitala, tylko o efekt. A chcemy doprowadzić do tego, żeby takie praktyki w tym szpitalu nie były stosowane” – powiedział dyrektor Departamentu Prawnego Rzecznika Praw Pacjenta. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk