Gut-Mostowy: od 1 października bardzo pozytywnie zmienią się sprawy związane z zakazem lotów

Magdalena Targańska18 września, 20204 min

Od 1 października na pewno bardzo pozytywnie zmienią się sprawy związane z zakazem lotów, jeśli chodzi o tryb podejmowania decyzji oraz zakres – poinformował w piątek w Sejmie wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

„Wydaje się, że tryb podejmowania decyzji już jest zaplanowany inny. (….) Od 1 października na pewno bardzo pozytywnie zmienią się sprawy związane z zakazem lotów, jeśli chodzi o tryb podejmowania decyzji, ale także jeżeli chodzi o zakres” – powiedział Gut-Mostowy podczas posiedzenia sejmowej komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Jak dodał, „to oczywiście jest na razie wiedza dosyć nieoficjalna”.

Przekazał, że uczestniczył w kilku spotkaniach, jakie się odbywały w Ministerstwie Infrastruktury ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Od środy, 16 września, do 29 września 2020 r. obowiązuje kolejne Rozporządzenie Rady Ministrów z 15 września 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Przewiduje ono objęcie zakazami połączeń lotniczych 30 państw. Jedynym dopisanym do listy państwem – wobec stanu z poprzedniego rozporządzenia – jest Francja, wykreślone z niej zostały m.in. Rumunia, Meksyk czy Indie.

Zakaz lotów nie dotyczy m.in. rejsów wykonujących loty międzynarodowe na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów; wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie; a także z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

W rozporządzeniu napisano, że minister właściwy do spraw zagranicznych ogłasza w dzienniku urzędowym tego ministra, w drodze obwieszczenia, wykaz państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie tych rozwiązań.(PAP)

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała tłumaczył w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej, że w momencie przygotowania projektu rozporządzenia współczynnik zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców we Francji wynosił 120 przypadków. „Znacząco powyżej 90 przypadków tej podwyższonej granicy. W Polsce jest to niewiele ponad 20 przypadków” – mówił.

Jak dodał, w obowiązującym już rozporządzeniu miał zostać podniesiony próg zachorowań z 60 do 90 przypadków na 100 tys. mieszkańców, przy przekroczeniu którego wprowadza się zakaz lotów.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk