Budka: rozpoczynamy proces szerokich konsultacji ws. wyłonienia większości parlamentarnej

Magdalena Targańska18 września, 20204 min

Rozpoczynamy proces szerokich konsultacji dotyczących wyłonienia większości parlamentarnej, ale również przygotowania wariantu wcześniejszych wyborów – poinformował w piątek szef PO Borys Budka.

Po głosowaniu w sprawie przedłożonej przez PiS nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zaostrzyła się sytuacja w Zjednoczonej Prawicy. W głosowaniu przeciw noweli zagłosowało 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski; 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. Przeciwko noweli opowiedział się też m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział w piątek, że obecnie koalicja Zjednoczonej Prawicy praktycznie nie istnieje, choć jeszcze wiele może się zdarzyć. W poniedziałek zbierze się kierownictwo PiS, by ustalić działania na najbliższe dni.

Budka stwierdził na konferencji w Sejmie, że „jesteśmy w sytuacji wielkiego kryzysu państwa”. „Zamiast zajmować się pandemią, bezpieczeństwem Polaków, PiS znowu zajmuje się sobą” – powiedział.

Budka mówił, że w tej sytuacji ważne jest, aby mieć scenariusze na każdą sytuację. „Jesteśmy za podtrzymaniem paktu senackiego, po drugie wydałem dyspozycję do struktur regionalnych Platformy, by być gotowym na wariant przyśpieszonych wyborów, te prace są od dzisiaj wdrożone w życie” – zaznaczył szef PO.

Budka przekazał też, że został upoważniony przez zarząd PO do rozmów zarówno z koalicjantami z Koalicji Obywatelskiej, ale również do rozmów z innymi ugrupowaniami parlamentarnymi i pozaparlamentarnymi o możliwych wariantach większości parlamentarnej dla konstruktywnego wotum nieufności.

„Dziś jesteśmy przygotowani na każdy wariant, ale oczekujemy od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego jasnej i czytelnej deklaracji, czy jest w stanie sformułować większość parlamentarną i zajmować się realnymi problemami Polaków, czy oddaje Polskę i chce, by odbyły się przedterminowe wybory” – mówił Budka.

„Od dziś rozpoczynamy proces szerokich konsultacji dotyczących wyłonienia większości parlamentarnej, ale również przygotowania wariantu wcześniejszych wyborów” – przekazał Budka.

Poinformował, że w poniedziałek zwoła kolejne posiedzenie zarządu PO, aby zaproponować konkretne polityczne rozwiązania, ale już – jak mówił – w ten weekend będą prowadzone szerokie konsultacje polityczne. „Będziemy rozmawiać z każdym partnerem parlamentarnym i pozaparlamentarnym” – dodał.

Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka partii zawieszonych zostało w piątek czternaścioro posłów PiS, w tym minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, Henryk Kowalczyk i Lech Kołakowski – poinformował szef komitetu wykonawczego Krzysztof Sobolewski.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk