Müller: trwa wideokonferencja premiera z unijnymi przywódcami

Magdalena Targańska9 września, 20203 min

Trwa wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z unijnymi przywódcami – poinformował w środę na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. To część konsultacji przed szczytem Unia Europejska–Chiny i nadzwyczajnym posiedzeniem Rady Europejskiej.

Müller podkreślił, że środowa wideokonferencja jest częścią konsultacji przed zaplanowanym na 14 września szczytem Unia Europejska–Chiny oraz nadzwyczajnym posiedzeniem Rady Europejskiej 24-25 września.

We wtorek Centrum Informacyjne Rządu podało, że tematem wideokonferencji będą relacje Unii Europejskiej z Chinami i Turcją. Przekazało też, że w wideokonferencji mają uczestniczyć szef RE Charles Michel, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premierzy Estonii, Słowenii, Węgier, Włoch i prezydent Cypru.

CIR przypomniało, że obecnie trwają konsultacje szefa RE Charlesa Michela z unijnymi przywódcami, tego typu konsultacje to standardowa formuła uzgadniania stanowisk unijnych liderów przed posiedzeniami Rady Europejskiej; program wrześniowego szczytu obejmie m.in. szeroką debatę na temat stosunków z Turcją, po tym jak od tygodni przybrał na sile konflikt grecko-turecki.

Spór o zasoby gazu ziemnego pod dnem Morza Śródziemnego wybuchł, gdy Ateny oskarżyły Ankarę o łamanie prawa międzynarodowego poprzez dokonywanie próbnych wierceń w pobliżu greckich wysp. Turcja odpiera te zarzuty twierdząc, że wiercenia w celu potwierdzenia użyteczności złóż odbywają się na jej własnej części szelfu kontynentalnego.

W trakcie niedawnych ćwiczeń wojskowych na otaczającym strefę wierceń akwenie doszło nawet do zderzenia greckiego okrętu wojennego z tureckim. Odpowiedzialnością za tę kolizję Turcja obciążyła Grecję.

(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk