Łatuszka: przyjechałem do Polski na konferencję

Magdalena Targańska2 września, 20203 min

Członek prezydium opozycyjnej białoruskiej Rady Koordynacyjnej Paweł Łatuszka oświadczył, że przyjechał do Polski, by wziąć udział w Forum Ekonomicznym w Krynicy, i nie wyemigrował. Polityk powiedział o tym w środę portalowi TUT.by.

„Nie raz brałem udział w tym ważnym wydarzeniu jako ambasador Białorusi w Polsce. Wśród jego uczestników są tradycyjnie szefowie rządów i dużych przedsiębiorstw oraz eksperci. Planuję kilka spotkań – w tym w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych i rządzie, a także z przedstawicielami białoruskiej diaspory w Polsce” – powiedział Łatuszka.Dodał, że z Polski pojedzie na Litwę. Jak poinformował, także tam spotka się z dyplomatami, parlamentarzystami oraz europosłami.

Podkreślił, że bardzo ważnym punktem jego wizyty będzie przyszłość Teatru im. Janki Kupały. Jak zaznaczył, widzi możliwość zorganizowania jego pracy w jednej z europejskich stolic.

Łatuszka powiedział, że po zakończeniu tych spotkań zamierza wrócić na Białoruś.

Wcześniej w prorządowym serwisie Telegram podano, że „Pawła Łatuszkę dosłownie wywieziono za granicę w bagażniku samochodu polskiego ambasadora”.

„Słyszałem, że napisano, iż byłem gdzieś wywożony w bagażniku. To absolutne kłamstwo: wyjechałem z kraju całkowicie zgodnie z prawem, co potwierdza wpis w paszporcie” – powiedział.

Łatuszka to były dyplomata i minister kultury, który za poparcie protestów został zwolniony ze stanowiska dyrektora Teatru im. Janki Kupały w Mińsku. W ślad za nim rezygnację złożyli aktorzy i większość pracowników teatru.

Łatuszka jest członkiem prezydium Rady Koordynacyjnej, powołanej z inicjatywy Swiatłany Cichanouskiej, opozycyjnej kandydatki w wyborach prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia. (PAP)

 

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk